رفتن به مطلب

۱۲ قانون مردمان کشورهای شاد شمال اروپا برای لذت بردن از زندگی و کار


ŦŁФШ ΞTłHШ

ارسال های توصیه شده

اکنون چندین سال است که کشورهای شمال اروپا رتبه های اول شادترین کشورهای جهان را به خود اختصاص داده اند. مردمان کشورهای اسکاندیناوی بدون شک چیزهایی در مورد رضایت از زندگی و سعادت می دانند. اما چه چیزی باعث شده که نوادگان وایکینگ ها تا به این اندازه زندگی شاد و رضایت بخشی داشته باشند. در ادامه این مطلب می خواهیم در مورد عادات خوب و مفید مردمان کشورهای شمال اروپا که باعث شده زندگی شاد و لذت بخشی داشته باشند صحبت کنیم.

 

۱- آن ها از قبل برای زندگی‌شان برنامه ریزی می کنند

ساکنان کشورهای اسکاندیناوی قرار ملاقات ها و برنامه کاری خود را از پیش برنامه ریزی می کنند که گاهی یک سال زودتر از موعد مقرر است: رفتن نزد دامپزشک در یک ماه آینده، قرار ملاقات با دندانپزشک برای ۶ ماه دیگر، یک سفر دوران تعطیلات در تابستان و یک مهمانی در شب جمعه. مطالعات نشان داده که برنامه ریزی برای وقت می تواند کیفیت زندگی را بالا برده و استرس را کاهش دهد.

 • به منظور مدیریت زمان مناسب برای تمامی کارها و امور ضروری تان، بهتر است که از آخر شروع کنید. اگر آخرین نقطه در برنامه شما بازگشت به خانه است، باید از این نقطه به سمت عقب رفته و برنامه ریزی کنید تا به ابتدای آماده سازی خود برسید و در تمام این مسیر برگشتی برنامه ریزی کنید.
 • وظایف و کارهای بزرگ را به بخش های کوچک تر تقسیم کنید بدین ترتیب حل کردن و انجام آن ها آسان تر خواهد بود.

 

۲- آن ها یک سبک زندگی فعال دارند

زیر ساخت های بی نقص و عالی کشورهای شمال اروپا فضا و شانسی برای تنبلی باقی نمی گذارد و همه یک سبک زندگی فعال را دنبال می کنند. کوهنوردی و پیاده روی بخشی جدایی ناپذیر از زندگی همه شهروندان این کشورهاست، از کودکان گرفته تا افراد بازنشسته و مسن. شاید به همین دلیل باشد که مردمان کشورهای اسکاندیناوی اینچنین سالم هستند و شرایط جسمانی مناسبی دارند. برای مثال، در نروژ، ۷۷ درصد جمعیت کشور می گویند که احساس می کنند سالم هستند.

فنلاندی ها مدت ها پیش یک سبک پیاده روی را با استفاده از چوب های اسکی شان وام گرفته بودند که حتی در فصل تابستان نیز از آن برای حفظ تناسب اندام خود استفاده می کنند و امروزه به آن «پیاده روی نوردیک» می گویند.

 • داشتن فعالیت جسمانی بیشتر و تداوم آن کار دشواری نیست. وقتی که تلفن را جواب می دهید، بلند شده و در هنگام صحبت کردن راه بروید. حالت ایستاده، همانند راه رفتن، به شما کمک می کند که تمرکز بهتری داشته باشید.
 • در سیستم حمل و نقل عمومی برای داشتن صندلی راحت عجله نکنید و بهتر است که سعی کنید سر پا بایستید. در سال ۱۹۵۰ تحقیقی روی رانندگان اتوبوس که تمام طول روز را در حالت نشسته قرار داشتند و چک کنندگان بلیت که برعکس تمام روز را سرپا بودند انجام شد. نتایج نشان می داد که احتمال ابتلا به بیماری های قلبی در رانندگان دو برابر چک کنندگان بلیت است.

 

۳- آن ها کالاهای داخلی می خرند

مردم اسکاندیناوی کالاهایی را انتخاب می کنند که بسیار گرانقیمت هستند اما در داخل کشور تولید شده اند زیرا به کیفیت کالاهای داخلی اطمینان دارند. در فنلاند، برای مثال، می توانید یک نماد و علامت خاص- کلیدی همراه با پرچم کشور روی هر محصول ساخت داخل- را ببینید که بدین معناست که کالای مورد نظر در داخل فنلاند تولید شده و تمامی استانداردهای ضروری کشور را دارد. این موضوع تنها منحصر به کالاهای خوراکی نیست بلکه لباس، مبلمان و محصولات حوزه تکنولوژی را نیز در بر می گیرد. فنلاندی ها لباس ها و منسوجات با مارک داخلی Marimekko را پسندیده و در صورتی که به سوئد بروید در هر خانه ای محصولاتی با برند IKEA خواهید یافت. مردم اسکاندیناوی شیفته طراحان و محصولات داخلی دارند که تاثیر مثبتی بر روی محیط زیست و سلامت آن ها داشته است.

 • اگر می خواهید در بازار خرید کنید بهتر است کالاهایی را خریداری کنید که محلی بوده و به طور مستقیم توسط تولید کننده داخلی عرضه می شوند.
 • لباس هایی که توسط طراحان داخلی تولید شده اند می توانند به سبک لباس پوشیدن شما تنوع دهند. امروزه برندهایی برای هر بودجه وجود داشته و بازارهای خاصی نیز هستند که می توانند در جستجوی شما برای لباس مناسب به شما کمک کنند.

 

۴- آن ها در پایان روز کاری به طور کامل از حالت کاری خارج می شوند

اگر یک شرکت از ساعت ۸ صبح تا ۴:۴۵ عصر فعال بوده و ۴۵ دقیقه نیز زمان صرف ناهار شود، مردم اسکاندیناوی دقیقاً همین مقدار زمان را صرف کار می کنند. تنها ۲.۹ درصد از نروژی ها بیش از زمان تعیین شده کار می کنند و بقیه زمان خود در شبانه روز (حدود ۱۶ ساعت) را به وقت گذرانی با خانواده، انجام سرگرمی های مورد نظر و استراحت می گذرانند.

 • کارهای پیچیده و سنگین خود را در صبح روز کاری انجام دهید تا به تدریج از حجم و شدن وظیفه کاری خود در ادامه طول روز بکاهید.
 • وقت ناهار را همزمان با خوردن غذا به انجام کارهای مفرح مانند گوش دادن به موسیقی یا نقاشی کردن اختصاص دهید. این کار به شما امکان می دهد که خستگی تان را در کرده و قوای تان را برای ادامه روز کاری تقویت کنید.

 

۵- آن ها منعکس کننده های نور روی لباس های خود دارند

بر اساس قانونی که در فنلاند وجود دارد هر کودک باید دستکم ۳ برچسب منعکس کننده نور روی لباس های خود داشته باشد. به لطف این قانون، ۷۶ درصد از میزان تصادفات رانندگی کاسته شده و به همین دلیل است که مردم فنلاند می گویند این منعکس کننده های نور ارزان ترین بیمه در سراسر جهان هستند.

 

۶- آن ها هیچوقت عجله نمی کنند

در دنیای مدرن، بهتر است که همیشه همیشه مواظب اطرافتان در مکان های عمومی باشید زیرا اگر راه کسی را سد کنید به احتمال فراوان بدون اینکه از شما از بخواهد راه را باز کنید شما را هل خواهد داد. در اسکاندیناوی به احتمال فراوان در چنین شرایطی فردی را خواهید یافت که خیلی آرام پشت سر شما ایستاده است تماماً به این دلیل که در کشورهای اسکاندیناوی عجله کردن جایی ندارد زیرا این کار ممکن است باعث شود که شما از لحظات بسیار ساده اما مهم زندگی لذت نبرید.

 

 
 
 • هر شب سعی کنید چیزی که روز جاری را برایتان خاص و خوشایند ساخته یادداشت کنید. این چیز می تواند یک غروب غیرمعمول یا جمله ای باشد که در مترو شنیده اید.
 • خیلی آرام غذا بخورید. روی غذایتان تمرکز کنید، روی مزه اش، بویش و احساساتی که هنگام غذا خوردن دارید. این کار نه تنها باعث می شود که افکار شما به لحظه حاضر تغییر مسیر بدهد بلکه بهبود فرآیندهای گوارشی را نیز در پی خواهد داشت.

 

۷- آن ها شبیه وایکینگ ها غذا می خورند

ماهی قرمز، غذاهای غنی از امگا ۳، توت های وحشی، قارچ، آجیل و نان درست شده از غلات کامل یک رژیم غذایی نوردیکی است که بسیار سالم بوده و می تواند باعث کاهش کلسترول و فشار خون شود.

 • در رژیم غذایی خود باید هفته ای سه غذا با استفاده از ماهی داشته و روزانه نیز نان درست شده از غلات کامل و ۱۵۰ تا ۲۰۰ گرم توت مصرف کنید.
 • روغن ماهی بهترین گزینه جایگزین برای دیگر روغن هاست. بهتر است از مکمل های غذایی استفاده کنید که از بافت های ماهیچه ای ماهی تولید شده و در داروخانه ها با عنوان روغن ماهی به فروش می رسند زیرا روغنی که از کبد ماهی بدست آمده ممکن است حاوی ترکیبات مضری باشد.

 

۸- آن ها از سرما و احساس آن ترسی ندارند

مردم اسکاندیناوی به خوبی از فواید هوای سرد آگاهند و به همین دلیل است که در فصل زمستان نوزادان و کودکان را در هوای آزاد و بیرون از خانه می خوابانند. مردم این منطقه از اروپا بر این باورند که سرما باعث قوی تر شدن نوزاد و رشد او به شکلی سالم خواهد شد. تحقیقات نشان داده که دمای خنک تر می تواند فواید بسیاری برای بدن داشته باشد: هواس سرد باعث افزایش کیفیت خواب و بهبود اشتها شده و در کاهش وزن و التهاب نیز موثر است.

 • خبر خوب این است که نیازی به شنا در آب یخ زده بیرون ندارید و تنها لازم است که حمام خود را با دقایقی ریختن آب سرد روی بدنتان به پایان برسانید.
 • راه رفتن در هوای سرد نیز برای بدن مفید است.

۹- آن ها به گرما درمانی باور دارند

بعد از پیاده روی در هوای سرد و یخبندان، مردم اسکاندیناوی به سونا می روند که بخشی از هر خانه را به خود اختصاص داده است. فنلاند که ۵.۴ میلیون نفر جمعیت دارد دارای ۳.۲ میلیون سونا است. قرار گرفتن در معرض گرما به کاهش استرس و افسردگی کمک کرده، فشار خودن را کاهش داده، سر درد را رفع کرده و عملکرد ذهنی را افزایش خواهد داد.

 • اگر در خانه یا اطرافتان سونا ندارید مشکل نیست زیرا دراز کشیدن در آب گرم یا گرفتن دوش آب گرم خود می تواند نقشی مشابه سونا داشته باشد.
 • یک راه خوب برای ریلکس کردن، ماساژ با روغن گرم است. به آرامی این روغن را به پوست سرتان مالیده و به آرامی ماساژ دهید. این کار نوعی شبیه سازی گردش خون بوده و شما را آرام خواهد کرد.

 

۱۰- آن ها به محیط زیست اهمیت می دهند

علاقه مردم اسکاندیناوی به محیط زیست محدودیت نمی شناسد. آن ها همیشه کیسه های پلاستیکی برای جمع آوری زباله همراه خود دارند، حتی زمانی که برای دویدن یا پیاده روی رفته باشند. این عادت مدرن باعث می شود که علاوه بر پاکیزن ماندن محیط اطراف، در حالت راه رفتن در ۳۰ دقیقه بیش از ۱۲۰ کالری انرژی سوزاند در حالی که کالری سوزانده شده با کیسه زباله در دست در حالت دویدن آرام برای همین مدت ۲۸۸ کالری است که بسیار بیشتر از ۲۳۵ کالری در حالت عادی است.

کمک کردن به طبیعت بسیار آسان تر از چیزی است که به نظر می رسد. برای مثال می توانید بیشتر از قبل در منزل آشپزی کنید که این کار باعث کاهش مقدار پلاستیک روی کره زمین منجر می شود.

 

۱۱- آن ها به حریم شخصی دیگران و توانایی تنها ماندن احترام می گذارند

اگر تمامی صندلی های دونفره در اتوبوس اشغال شده باشد، یک فنلاندی ترجیح می دهد سر پا بایستد تا برای کسی مزاحمت ایجاد نکند. این قانون نانوشته در مورد نیمکت ها در پارک ها و فضاهای عمومی نیز صدق می کند. تنهایی برای خیلی چیزها خوب است، مانند راه اندازی مجدد ذهن و کمک به آرامش یافتن، بهبود تمرکز و راندمان کاری، یادگیری بیشتر در مورد خود و حتی بهبود رابطه با اطراف و اطرافیان.

 

۱۲- آن ها چکمه های لاستیکی می پوشند

همه عالم چکمه های لاستیکی را پاپوشی برای خانه خارج از شهر و ییلاقی می دانند اما دختران مناطق اسکاندیناوی آن ها را با شلوار جین، لباس های بلند و ساپورت می پوشند. آن ها این چکمه ها را هنگام پیاده روی، بیرون رفتن با دیگران و حتی در سر کار به پا دارند. این چکمه ها از پاهای آن ها در هر هوایی محافظت کرده و خاطره و تجربه جوراب های خیس را از یاد شما خواهند برد. علاوه بر این می توانید احساس آزادی و آرامش بهتری هنگام پوشیدن آن ها داشته باشید زیرا دیگر لازم نیست مواظب جایی باشید که پایتان را می گذارید و یا نگران خراب شدن کفش هایتان باشید. قیمت این چکمه ها مناسب بوده و طول عمر بالایی دارند. کمپانی های بسیاری در شمال اروپا این نوع از کفش ها را تولید می کنند، حتی کمپانی فنلاندی نوکیا.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
 • اضافه کردن...