رفتن به مطلب

علل درد شکم سمت راست پایین


SARDAR

ارسال های توصیه شده

 

مجموعه: بیماری ها و راه درمان

 

 

 

درد شکم و پهلو در زنان, علائم درد شکم سمت راست
درد شکم سمت راست
 
قسمت پایین سمت راست شکم شما بخشی از روده بزرگ شما و برای بعضی از خانم ها تخمدان راست است. بسیاری از شرایط وجود دارد که می تواند باعث شود احساس ناراحتی خفیف تا شدید در ناحیه راست شکم شما ایجاد شود. در بیشتر مواقع ، درد در پایین شکم چیزی نیست که نگران آن باشید و به خودی خود طی یک یا دو روز از بین برود. اما اگر دچار ناراحتی مداوم هستید ، باید به پزشک مراجعه کنید. آنها می توانند علائم شما را ارزیابی کرده و تشخیص دهند.
 
 
چندین شرایط مختلف می تواند باعث ایجاد درد در ناحیه پایین سمت راست شکم شود. برخی از این موارد شدید هستند و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند ، بنابراین شناخت تفاوت ها مهم است.
 
 
 
شکم ناحیه ای بین سینه و لگن است. این قسمت حاوی اندام های حیاتی درگیر در هضم ، مانند روده ها و کبد است. قسمت پایین سمت راست شکم حاوی بخشی از روده بزرگ و تخمدان راست در خانمها است.
 
 
 
در این مقاله دلایل احتمالی درد در قسمت تحتانی شکم بیان خواهد شد.
 
 
 
درد شکم و پهلو در زنان, علائم درد شکم سمت راست
درد شکم سمت راست پایین
 
 
 
آپاندیسیت :
 
آپاندیسیت به التهاب آپاندیس ، یک ساختار انگشت کوچک مانند در گوشه پایین سمت راست شکم اشاره دارد. آپاندیسیت بسیار شایع است ، که در حدود پنج تا 10 درصد از افراد در طول عمر خود دچار آپاندیسیت می شوند. در حالی که ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد ، اما بیشترین گروه های آسیب پذیر نوجوانان و جوانان هستند.
 
درد شدید شکم و حالت تهوع شایع ترین علائم است که اغلب با استفراغ و تب احتمالی همراه است.
 
آپاندیسیت درمان نشده می تواند تهدید کننده زندگی باشد ، بنابراین معمولاً یک اورژانس جراحی محسوب می شود و یکی از مهمترین دلایل جراحی فوری شکم است.(درباره آپاندیسیت بیشتر بدانید)
 
 
 
سنگهای صفراوی :
 
سنگ کیسه صفرا رسوبات کوچک و گرد هستند که در کیسه صفرا یافت می شود ، ارگانی که صفرا در آن ذخیره می شود. سنگ های صفراوی را می توان در چند دسته ، طبقه بندی کرد. سنگ های صفراوی می توانند علایم مختلفی از درد حاد ، شدید تا وضعیت مزمن و یا بدون هیچ گونه ناراحتی ایجاد کنند. درمان سنگ های صفراوی علامتدار در درجه اول مستلزم برداشتن کیسه صفرا است.(درباره سنگ کیسه صفرا بیشتر بدانید)
 
 
 
سندرم روده تحریک پذیر 
 
سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یک اختلال مزمن روده بزرگ است. سندرم روده تحریک پذیر نوعی اختلال در روده است که باعث ایجاد درد در معده ، گاز ، اسهال و یبوست می شود. IBS با استرس ، اضطراب یا افسردگی همراه است. این بیماری با درد مکرر شکم و مشکلات مربوط به حرکت روده مشخص می شود که درمان آن دشوار است. علائم و نشانه های IBS معمولاً شدید یا تهدید کننده زندگی نیست.(درباره سندرم روده تحریک پذیر بیشتر بدانید)
 
 
 
درد شکم و پهلو در زنان, علائم درد شکم سمت راست
 علل درد شکم سمت راست پایین
 
 
 
عفونت کیسه صفرا (کوله سیستیت):
 
عفونت کیسه صفرا ، که به آن کوله سیستیت نیز گفته می شود ، به معنای وجود عفونت باکتریایی کیسه صفرا با سنگ های صفراوی یا بدون آن است. کیسه صفرا اندام کوچکی است که صفرا را ذخیره می کند و به هضم چربی ها کمک می کند. اگر چیزی باعث خروج صفرا از کیسه صفرا (سنگ کیسه صفرا ، آسیب به مجاری صفرا یا تومورهای کیسه صفرا ) شود صفرا راکد می شود و باکتری ها در آن تکثیر می شوند و یک کیسه صفرا را آلوده می کنند.
 
 
 
عوامل خطر شامل چاقی ، رژیم غذایی پرچرب و سابقه خانوادگی سنگ های کیسه صفرا است. علائم آن شامل تب، لرز، درد شکم چهار گوش فوقانی راست که به سمت شانه راست کشیده می شود و گاهی تهوع و استفراغ. عفونت کیسه صفرا یک بیماری حاد (ناگهانی) است ، در حالی که علائم سنگ کیسه صفرا به تدریج ظاهر می شود.
 
 
 
کولسیستیت بدون درمان می تواند منجر به پارگی کیسه صفرا شود ، که می تواند تهدید کننده زندگی باشد. تشخیص از طریق معاینه فیزیکی ، سونوگرافی یا تصویربرداری دیگر و آزمایش خون انجام می شود.(درباره عفونت کیسه صفرا بیشتر بدانید)
 
 
 
سنگ کلیه :
 
سنگ کلیه سنگی است که از مواد مختلف ساخته شده است و در کلیه ها شکل می گیرد. عواملی که خطر تشکیل سنگ کلیه را افزایش می دهد شامل مقادیر زیادی کلسیم ، اسید اوریک و اگزالات در ادرار ، پایین بودن میزان سیترات در ادرار ، pH غیر طبیعی ادرار ، کم بودن میزان ادرار است. بسته به محل قرارگیری سنگ ، درد معمولاً در شکم یا پهلو تجربه می شود. تشخیص با آزمایشات تصویربرداری و آزمایش ادرار انجام می شود.
 
گزینه های درمانی شامل هیدراتاسیون و داروها برای تسهیل عبور خود به خود سنگ و روشهای مختلفی برای برداشتن سنگ است.(درباره سنگ کلیه بیشتر بدانید)
 
 
 
بیماری التهابی لگن :
 
بیماری التهابی لگن یا همان PID اصطلاح کلی برای عفونت باکتریایی ارگانهای تولید مثل زن است. PID معمولاً عارضه بیماری مقاربتی (STD) مانند سوزاک یا کلامیدیا است. با این وجود ، می توان PID را از علل دیگر دریافت کرد. هر زنی می تواند مبتلا شود. علائم آن شامل تب ، درد زیر شکم ، ترشحات واژن ناخوشایند ، درد و یا خونریزی در هنگام رابطه جنسی و درد هنگام ادرار است.
 
تشخیص از طریق علائم ، معاینه لگن ، سواب واژن و پاپ اسمیر و آزمایش ادرار انجام می شود. درمان با یک دوره آنتی بیوتیک انجام می شود. حتماً تمام داروها را طبق دستورالعمل به پایان برسانید ، حتی وقتی احساس بهتری داشته باشید. (درباره بیماری التهابی لگن بیشتر بدانید)
 
 
 
درد شکم و پهلو در زنان, علائم درد شکم سمت راست
دلیل درد شکم در خانم ها
 
 
 
کیست تخمدان :
 
در طی سالهای باروری ، تخمدانهای زن هر ماه یک سلول تخمک واحد آزاد می کنند. اما گاهی اوقات تخمک روی سطح تخمدان باقی می ماند ، جایی که فولیکول که آن را محصور کرده است همچنان به رشد خود ادامه می دهد. سپس به کیست تخمدان پر از مایع تبدیل می شود. کیست تخمدان ممکن است ناشی از عدم تعادل هورمونی باشد. در صورت وصل شدن به تخمدان توسط بافت آندومتریوز و در اثر عفونت های شدید لگن که به تخمدان ها گسترش می یابد. کیست ممکن است در دوران بارداری نیز تشکیل شود.
 
 
 
کیست تخمدان کوچک معمولاً هیچ علامتی ایجاد نمی کند. کیست بزرگتر ممکن است باعث درد لگن ، کمردرد ، افزایش وزن غیر قابل توضیح ، خونریزی غیر طبیعی واژن و یا درد در هنگام رابطه جنسی شود. درد شدید و ناگهانی شکم می تواند نشان دهنده پارگی کیست باشد. این یک فوریت پزشکی است و بیمار باید به اورژانس مراجعه کند. تشخیص از طریق سونوگرافی انجام می شود.(درباره کیست تخمدان بیشتر بدانید)
 
 
 
پیچ خوردگی تخمدان :
 
پیچ خوردگی و یا پیچیدن تخمدان زمانی رخ می دهد که یک تخمدان به طور ناگهانی پیچ می خورد و جریان خون به سمت آن متوقف می شود. اگر این اتفاق بیافتد، درد ناگهانی و شدیدی در یک طرف از قسمت تحتانی شکم آغاز می شود
 
 
 
علائم این بیماری شامل درد شدید یک طرفه ، پایین شکم همراه با حالت تهوع و استفراغ است. تشخیص توسط سونوگرافی انجام می شود. به نظر می رسد تخمدان به دلیل پیچ خوردگی و قطع گردش خون بزرگ می شود. مایع لگن آزاد و یک پدیکول پیچ خورده وجود خواهد داشت.
 
 
 
پیچ خوردگی تخمدان یک اورژانس پزشکی است. تخمدان می تواند به دلیل از دست دادن گردش خون از بین برود ، باعث عفونت ، آبسه یا پریتونیت شود. برای جلوگیری از مرگ بافت و عوارض بعدی باید جراحی انجام شود. در بیشتر موارد تخمدان آسیب دیده باید برداشته شود و همینطور کیست یا توده ای که باعث پیچ خوردگی شده است را از بین می برد. (درباره پیچ خوردگی تخمدان بیشتر بدانید)
 
 
 
پیچ خوردگی بیضه :
 
در پیچ خوردگی بیضه به داخل کچل متصل شده و به آن اجازه نمی دهد تا بطور آزاد در داخل بچرخد. این می تواند به پیچیدن رگ های خونی که به بیضه وصل می شود ، قطع جریان خون و سپس منجر به درد شدید و مرگ احتمالی بیضه شود. علائم پیچ خوردگی بیضه در درجه اول شامل درد بیضه است ، اما ممکن است شامل ناهنجاری بیضه و اثرات گسترده تر به دلیل ناراحتی باشد. (درباره پیچ خوردگی بیضه بیشتر بدانید)
 
 
 
 
 
گردآوری:بخش سلامت بیتوته  
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...