رفتن به مطلب

دوخت دامن توتو


SARDAR

ارسال های توصیه شده

دامن‌های بچگانه انواع مختلفی دارند که توتو (tutu) یکی از آن مدل‌های فانتزی و پرطرفدار است. در این مطلب آموزش دوخت دامن توتو را به روشی آسان و سریع آماده کرده‌ایم.

 
آموزش دوخت دامن توتوستاره | سرویس خانه داری - دوخت دامن توتو بیشتر جنبه تزیینی داشته و جزء دامن‌های مورد علاقه در ست‌های لباس مادر و دختری به حساب می‌آید. این نوع دامن، غالبا برای دختر بچه‌ها در مجالس مهمانی شب یلدا و تولدها مورد استقبال قرار می‌گیرد. شما با وسایلی در دسترس و صرف کردن تنها چند دقیقه، می‌توانید یک دامن توتو بدوزید؛ چراکه تهیه این دامن لوازم پیچیده‌ای زیادی نیاز ندارد و به راحتی و بدون استفاده از نخ و سوزن، قابل اجراست. در این مطلب با آموزش تصویری و مرحله به مرحله دوخت این دامن با ما همراه باشید.

دوخت دامن توتو به روشی سریع و ساده
لوازم مورد نیاز

 • روبان یا کش برای دور کمر
 • قیچی
 • تور به رنگ‌های مختلف (برای کودک دوساله: ۳ متر پارچه تور، با عرض ۱/۵)
 • وسیله‌ای که کش یا روبان را روی آن نگه دارید

برای دامن توتو، می‌توان از نوارهای تور که در بازار به صورت دوک موجود هستند استفاده کرد. همچنین می‌توان از تورهای متری بازار خرید کرد. نکته مهم این است که اگر می‌خواهید دامن پف‌دارتری داشته باشید، از تور خشک و در غیر این صورت، از تور نرم استفاده کنید تا باعث خارش و حساست نشود.
 

 
وسایل دوخت دامن توتومرحله ۱
در مرحله اول روبان یا کشی را برای کمر دامن در نظر می‌گیریم. البته اگر از کش استفاده می‌کنید، دور کمر را منهای عدد ۱۵ کنید. سپس آن را دور وسیله‌ای محکم کنید تا بتوانید بقیه مراحل را به راحتی پیش ببرید.
نکته: ما پیشنهاد می‌کنیم که از روبان برای این کار استفاده کنید؛ چراکه با ایجاد گره‌های محکم روی کش، کش حالت کشسانی خود را از داده، سفت شده و کمر را اذیت خواهد کرد. پس از روبان استفاده کنید و اضافه آن را دور کمر به صورت پاپیون گره بزنید.
مرحله ۲
نوار‌هایی، به اندازه دو برابر قد دامن، با عرض ۱۰ سانتیمتر برش بزنید. مثلا اگر قد دامن ۳۰ سانتیمتر است، نوار‌ها باید طول ۶۰ و عرض ۱۰ سانتیمتر داشته باشند.
 

آموزش دوخت دامن توتومرحله ۳
مانند تصاویر زیر، با استفاده از نوارهای توری، دور تا دور کمر، گره‌های به اصطلاح کراواتی بزنید و آن‌ها را محکم کنید. دقت کنید که باید در ابتدا نوارها را از وسط تا بزنید و بعد اقدام به گره زدن کنید؛ تا قد دامن، در همه جای آن، منظم و یکدست در آید.
 

آموزش گره های دامن توتو


 

آموزش گره های دامن توتو


 

آموزش دوخت دامن توتومرحله ۴
به هر میزانی که می‌پسندید، این گره‌ها را متراکم و فشرده کنار هم شکل دهید تا دامن شکل نهایی را به خود بگیرد.
 

 
آموزش دوخت دامن توتونکته: می‌توانید پایین تورها را به صورت هفت و هشت برش بزنید تا دامن فرم زیباتری به خود بگیرد.

مرحله ۵
دامن را از وسیله‌ای که روبان یا کش را به آن وصل کرده بودید جدا کنید؛ دامن توتوی شما آماده شد!
 

دامن توتو
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

با هنر تراشه بافی به راحتی بدون صرف زمان و هزینه بالا می‌توانید رومیزی‌های جذاب و زیبا خلق کنید. آموزش تراشه بافی چندان سخت نیست و تنها به کمی وقت و حوصله نیاز دارید.

آموزش تراشه بافی مدل ستارهستاره | سرویس خانه داری - هنر تراشه بافی شبیه به منجوق بافی و مهره‌های کریستال و حتی مروارید بافی است. یاد گرفتن این هنر خیلی آسان و راحت است. در این مطلب می‌خواهیم رومیزی مدل ستاره را به شما آموزش دهیم و چندین مدل برای بافت رومیزی با تراشه را با هم ببینیم. پس با آموزش تراشه بافی با ستاره همراه ما باشید.

آموزش تراشه بافی با تصویر
۱. وسایل لازم برای یادگیری هنر تراشه بافی

 • سوزن متناسب با سایز سنگ تراشه
 • نخ محکم، ضخیم و مقاوم همرنگ سنگ تراشه (می تواند شامل نخ ماهیگیری، نخ لحاف دوزی، نخ قرقره محکم یا نخ نامرئی باشد)
 • سنگ تراشه در یک یا چند رنگ مختلف


۲. روش بافت تراشه بافی مدل ستاره
سنگ‌های تراشه در سایز‌ها و مدل‌های مختلف در خرازی‌ها موجود هستند که می‌توانید تهیه کنید. به این نکته توجه داشته باشید اگر قصد استفاده از دو رنگ مختلف در یک رومیزی را دارید حتما باید سایز سنگ‌ها با هم برابر باشند. پیشنهاد می‌کنم از سنگ تراشه شماره ۴ یا ۶ برای رومیزی استفاده کنید.
ابتدا سوزن را نخ کنید و و یک گره محکم در انتهای نخ بزنید، طوری که نخ از سوراخ سنگ تراشه خارج نشود.
رج اول: برای شروع ۶ سنگ تراشه را وارد نخ کنید. سوزن را از اولین سنگ تراشه که سمت گره است رد کنید و نخ را بکشید تا سنگ‌ها تشکیل یک شش ضلعی بدهند.
 

آموزش تصویری تراشه بافی مدل ستارهرج دوم: برای شروع ۵ سنگ تراشه دیگر وارد نخ کنید و سوزن را از وسط اولین تراشه رج اول مانند تصویر زیر رد کنید.
 

آموزش تصویری تراشه بافی مدل ستارهحال سوزن را از تراشه دوم رج اول رد کنید و ۴ تراشه وارد نخ کنید سپس نخ را از تراشه همان رج و رج اول مانند تصویر زیر رد کنید.
 

تراشه بافی مدل ستارهمجدد ۴ تراشه دیگر وارد می‌کنیم و مراحل قبل را تکرار می‌کنیم تا یک دور کامل ۶ تایی تمام شود. توجه کنید برای بافت آخرین ۶ تایی رج دوم باید سوزن را از تراشه رج قبلی و تراشه کناری همان رج رد کنید و با ۳ تراشه رج را تکمیل کنید.
 

آموزش تراشه بافی مدل ستارهرج سوم: سوزن را از اولین تراشه رج دوم رد کنید و ۴ تراشه وارد نخ کنید مانند تصویر زیر سوزن را از دو تراشه رج دوم رد کنید.
 

آموزش تراشه بافی مدل ستارهمجدد سوزن را از تراشه رج دوم رد کرده و ۴ تراشه وارد می‌کنیم و اینبار سوزن را تراشه رج سوم و رج دوم مانند تصویر زیر رد می‌کنیم.
 

آموزش تصویری تراشه بافی مدل ستارهحال سوزن را ازدو تراشه رج دوم رد کرده و با ۳ تراشه کار را مانند قبل انجام می‌دهیم. دقت کنید شکل ما به دلیل اینکه یک شش ضلعی است طرز بافت آن از رج دوم به بعد به همین ترتیب است.
 

آموزش رومیزی تراشه بافی
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

پس رج سوم به این شکل بافته می‌شود:

 • ابتدا از یک تراشه رج دوم سوزن را رد کرده و ۴ تراشه را وارد نخ می‌کنیم.
 • دوم از یک تراشه دیگر رج دوم سوزن را رد کرده و ۴ تراشه وارد می‌کنیم و مجدد از همان دو تراشه که سوزن را رد کردیم آن را رد می‌کنیم.
 • مجدد از دو تراشه رج دوم سوزن را رد می‌کنیم و با ۳ تراشه کار را انجام می‌دهیم.

این ۳ مرحله به ترتیب تکرار می‌شوند تا رج سوم تکمیل شود.


 

آموزش رومیزی تراشه بافی

رج ۴ و بقیه رج‌ها هم همینطور بافته می‌شوند. برای مدل ستاره مانند تصویر زیر از گوشه شش ضلعی سوزن را از سومین تراشه رد کنید و با ۴ تراشه کار را انجام دهید سپس سوزن را از ۲ تراشه رج قبلی رد کرده و با ۳ تراشه کار را انجام می‌دهیم. گوشه‌های شش ضلعی نباید بافته شوند. تعداد تراشه‌های ۶ تایی بافته شده روی هر ضلع باید یک عدد از رج قبلی کمتر شود.

 

آموزش رومیزی تراشه بافی

عمل کم کردن را در رج‌های بعدی ادامه می‌دهیم تا آخرین رج فقط یک ۶ تایی داشته باشیم. در اینجا برای تزیین هر کدام از پر‌های ستاره‌ها بعد از اتمام بافت مدل ستاره از یک تراشه با شکل متفاوت و رنگ بنفش استفاده کرده ام شما می‌توانید از تراشه هم‌سایز و رنگ مشکی، طلایی یا رنگ‌های دیگر برای نمای بهتر کارتان استفاده کنید.
 

آموزش تراشه بافی مدل ستاره

در نهایت با تکمیل کردن ستاره می‌توانید چند عدد از این ستاره‌ها را ببافید و به یکدیگر وصل کنید. یا اینکه رج های همین ستاره را ادامه دهید تا تشکیل یک رومیزی بزرگتر را بدهد. در ادامه چند نمونه مختلف از رومیزی‌های تراشه بافی مدل ستاره را با هم می‌بینیم.


 


مدل‌های تراشه بافی ستاره
۱. مدل ترکیبی شش ضلعی ستاره مانند


 

مدل ترکیبی شش ضلعی ستاره مانند۲. مدل ستاره تک رنگ


 

مدل ستاره تک رنگ۳. مدل ستاره طلایی مشکی


 

مدل ستاره طلایی مشکی۴. مدل ترکیبی ستاره نقره‌ای


 

مدل ترکیبی ستاره نقره‌ای۵. مدل ستاره ترکیبی نقره‌ای و مشکی


 

مدل ستاره ترکیبی نقره‌ای و مشکی۶. مدل ترکیبی ستاره بزرگ و کوچک

 

مدل ترکیبی ستاره بزرگ و کوچک
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
 • اضافه کردن...