رفتن به مطلب

خواص روغن کنجد


bmtips

ارسال های توصیه شده

روغن کنجد چه مواد مغذی دارد؟ 
روغن کنجد حاوی ویتامین E است که می تواند از سلول های پوست در برابر آسیب های ناشی از عوامل محیطی مانند اشعه ماورا UV بنفش، آلودگی و سموم محافظت کند.

 

روغن کنجد همچنین حاوی چندین ترکیب فنلی است که به آن خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی می بخشد. این ترکیبات عبارتند از:

 

توکوفرول

پینورسینول

کنجد

سزامولین

سزامینول

سسامول

همچنین حاوی چندین اسید چرب ضروری است. این اسیدها مرطوب کننده های موثری هستند که می توانند پوست را لطیف، نرم و مرطوب نگه دارند.

 

اسید اولئیک

اسید پالمیتیک

اسید استریک

اسید لینولئیک

 

خواص روغن کنجد,روغن کنجد
از خواص روغن كنجد می توان به مفید بودن برای قلب اشاره کرد

 

انواع خواص روغن کنجد
از خاصیت روغن کنجد این است که سرشار از آنتی اکسیدان است
روغن کنجد حاوی کنجد و سزامول است، دو آنتی اکسیدان که ممکن است تأثیرات زیادی بر سلامتی شما داشته باشد.

 

آنتی اکسیدان ها موادی هستند که به کاهش آسیب سلول ناشی از رادیکال های آزاد کمک می کنند. تجمع رادیکال های آزاد در سلول های شما ممکن است منجر به التهاب و بیماری شود.

 

یک مطالعه یک ماهه بر روی موش ها نشان داد که مصرف مکمل های روغن کنجد در برابر آسیب سلول های قلبی محافظت می شود.

 

در همان مطالعه، فعالیت آنتی اکسیدانی در موش هایی که روزانه حدود 2 یا 5 میلی لیتر روغن کنجد در هر پوند (5 یا 10 میلی لیتر در هر کیلوگرم) از وزن بدن دریافت می کردند، افزایش یافت.

 

روغن کنجد در صورت استفاده موضعی ممکن است اثرات مشابهی داشته باشد. یک مطالعه روی موش ها نشان داد که ممکن است با مهار ترکیباتی مانند گزانتین اکسیداز و اکسید نیتریک، که باعث ایجاد رادیکال های آزاد می شوند، آسیب سلول را کاهش دهد.

 

روغن دارای خاصیت ضد سرطان است
آنتی اکسیدان هایی که در مورد آنها صحبت کردیم دارای خواص ضد سرطانی هستند.

 

سزامول یک لیگنان اصلی در دانه کنجد است و به دلیل خاصیت ضد جهش، ضد التهاب نقش محافظتی در ارگانیسم دارد.

 

این می تواند مراحل مختلف سلول ها را تنظیم کند و می تواند به عنوان یک ماده شیمی درمانی در درمان پیشگیری از سرطان عمل کند.

 

آنزیم اکسیدان سزامین گفته می شود، که همان ویژگی کنجد را دارد و می تواند به عنوان یک ماده شیمی درمانی در ایجاد تومور هم استفاده شود.

 

خواص روغن کنجد خوراکی,روغن کنجد خواص
آشنایی با خواص روغن کنجد

 

دارای خواص ضد التهابی قوی است
التهاب مزمن می تواند مضر باشد و منجر به بیماری شود، به همین دلیل مهم است که آن را تا حد ممکن محدود کنید.

 

داروی سنتی تایوانی مدت زیادی است که روغن کنجد را به دلیل خاصیت ضد التهابی استفاده می کند و از آن برای درمان التهاب مفاصل، دندان درد و خراش استفاده می کند.

 

اخیراً، مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی نشان داده است که روغن کنجد می تواند التهاب را کاهش دهد، که ممکن است یکی از مزایای اصلی آن برای سلامتی باشد.

 

برای قلب شما مفید است
یک تحقیق ثابت شده نشان می دهد که یک رژیم غذایی غنی از چربی های اشباع نشده برای سلامت قلب مفید است.

 

روغن کنجد شامل 82٪ اسیدهای چرب اشباع نشده است.

 

به ویژه، غنی از اسیدهای چرب امگا 6 است. اسیدهای چرب امگا 6 نوعی چربی اشباع نشده چندگانه است که برای رژیم غذایی شما ضروری است و نقش مهمی در پیشگیری از بیماری های قلبی دارد.

 

تحقیقات انجام شده روی موش های صحرایی نشان می دهد که روغن کنجد می تواند به جلوگیری از بیماری های قلبی کمک کند و حتی رشد پلاک را در رگ ها کند کند.

 

در حقیقت، ممکن است سطح کلسترول شما را در صورت استفاده به جای روغن های پر چربی اشباع کاهش دهد.

 

یک مطالعه یک ماهه بر روی 48 بزرگسال نشان داد کسانی که 4 قاشق غذاخوری (59 میلی لیتر) روغن کنجد مصرف کردند، در مقایسه با کسانی که روغن زیتون مصرف کردند، کاهش بیشتری در کلسترول LDL (بد) و تری گلیسیریدها دارند.

 

از خواص روغن کنجد به کاهش فشار خون می توان اشاره کرد
فشار خون را کاهش می دهد بی دلیل نیست که در دوران باستان از روغن کنجد به طور معمول در پخت و پز استفاده می کردند. طبق تحقیقی که توسط یک محقق هندی انجام شده است، "روغن کنجد به عنوان روغن خوراکی فشار خون را کاهش می دهد، پراکسیداسیون لیپید را کاهش می دهد و وضعیت آنتی اکسیدانی را در بیماران مبتلا به فشار خون بالا افزایش می دهد."

 

فوایدروغن کنجد,فوايد روغن كنجد
از خواص روغن کنجد خوراکی کنترل قند خون را می توان نام برد

 

ممکن است به کنترل قند خون کمک کند
روغن کنجد ممکن است از تنظیم قند خون سالم، که به ویژه برای افراد دیابتی بسیار مهم است، پشتیبانی کند.

 

یک مطالعه نشان داد قرار دادن موشهای صحرایی مبتلا به دیابت در رژیم غذایی 6٪ روغن کنجد به مدت 42 روز منجر به کاهش قابل توجه قند خون در مقایسه با موشهایی که از روغن تغذیه نشده بودند.

 

روغن کنجد حتی ممکن است در تنظیم طولانی مدت قند خون نقش داشته باشد.

 

به مبارزه با استرس و افسردگی کمک می کند
روغن کنجد حاوی یک آمینو اسید معروف به تیروزین است که مستقیماً با فعالیت سروتونین ارتباط دارد. سروتونین یک انتقال دهنده عصبی است که بر روحیه ما تأثیر می گذارد. عدم تعادل آن می تواند منجر به افسردگی و استرس شود. به گفته متخصصان، مصرف غذاهایی که به تولید سروتونین کمک می کنند به احساس مثبت کمک می کند و استرس مزمن را از بین می برد. روغن کنجد مثال خوبی برای آن است.

 

ممکن است به درمان آرتروز کمک کند
آرتروز تقریباً 15٪ از مردم را تحت تأثیر قرار می دهد و علت شایع درد مفاصل است. با چندین مطالعه مربوط به جوندگان مشخص شد، روغن کنجد باعث بهبود در آرتروز شده است.

 

اگرچه مطالعات حیوانی نشان داده است که روغن کنجد می تواند آرتروز را تسکین دهد، اما تحقیقات در مورد انسان مورد نیاز است.

 

روغن کنجد منبع غنی از داروهای ضد سم است
آنتی اکسیدان ها موادی هستند که از آسیب سلول هایی که ممکن است در اثر فشارهای محیطی یا دیگر اکسیداتیو ایجاد شده باشند جلوگیری یا حداقل آن را کند می کنند.

 

سلول ها چیزی به نام رادیکال های آزاد تولید می کنند که مواد زائدی هستند که هنگام مصرف غذا در بدن ظاهر می شوند.

 

گاهی اوقات بدن نمی تواند این مواد زائد را به موقع و با موفقیت از بین ببرد، این زمانی است که آسیب به سلول ها و عملکرد بدن ایجاد می شود.

 

تعداد مواد زائد ممکن است در معرض منابع مضر خارجی مانند دود، اشعه ماورا بنفش یا برخی دیگر از منابع آلودگی افزایش یابد.

 

روغن کنجد منبع غنی از دو آنتی اکسیدان قدرتمند به نام های سزامول و سزامینول است که به عنوان آنتی اکسیدان ها ارگانیسم را تقویت می کنند و به دفع مواد زائد در بدن ما کمک می کنند.

 

خاصیت روغن کنجد,خواص روغن كنجد
فوایدروغن کنجد برای پوست و مو

 
آشنایی با ارده و خواص آن
خواص مفید در سس ریحان

روغن کنجد برای بهبود خواب مفید است
تعداد زیادی از مردم در سراسر جهان از بی خوابی رنج می برند و مشکل خوابیدن دارند.

 

استفاده از روغن کنجد به صورت، به آنها کمک می کند تا به آرامشی دست یابند که به آنها کمک می کند تا سریعتر و بهتر بخوابند.

 

هنگامی که روغن کنجد را قبل از خواب می مالید، احساس سنگینی می کنید و شما را آرام می کند و به شما کمک می کند تا از نظر ذهنی در تخت خود فرو بروید.

 

اگر فضای مناسب را تنظیم نکنید، به عنوان مثال در یک اتاق با نور زیاد یا یک اتاق پر سر و صدا، نباید انتظار داشته باشید که به شما کمک کند.

 

این روغن به شما کمک می کند قبل از خواب خیال خود را راحت کرده و آرام باشید.

 

ممکن است به بهبود زخم ها و سوختگی ها کمک کند
در حالی که روغن کنجد می تواند به دلیل فواید سلامتی آن مصرف شود، اما ممکن است به صورت موضعی برای زخم و سوختگی نیز استفاده شود.

 

ازون گاز طبیعی است که می تواند از نظر پزشکی استفاده شود. کاربرد بالینی آن به سال 1914 برمی گردد که برای درمان عفونت ها در طول جنگ جهانی اول مورد استفاده قرار گرفت. روغنهایی که ازون به آنها اضافه شده است - معروف به روغن های ازون - به صورت موضعی برای درمان بیماری های مختلف پوست استفاده می شود.

 

در یک مطالعه موش صحرایی ، درمان موضعی با روغن کنجد ازون دار با سطوح بالاتر کلاژن در بافت زخم ارتباط داشت. کلاژن یک پروتئین ساختاری است که برای ترمیم زخم لازم است.

 

مطالعات دیگر نشان داده است که درمان موضعی با روغن کنجد باعث کاهش سوختگی و بهبود زخم در موش ها می شود ، اگرچه تحقیقات انسانی در این زمینه کم است.
باغ رستوران باصفا وتوریستی/تنوع غذایی عالی
رزرواسیون آنلاین هتل/تضمین کمترین قیمت

 

احتمالاً توانایی روغن در بهبود زخم ها و سوختگی ها به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن است.

 

روغن کنجد,فواید روغن کنجد
فوايد روغن كنجد برای درمان زخم دهان و لثه

 

روغن برای موهای شما سودمند است
روغن کنجد نه تنها برای موهای شما، بلکه برای کل سر و به ویژه پوست سر مفید است.

 

روغن کنجد غنی شده است از ویتامین ها، مواد معدنی و پروتئین هایی که سلول های موی شما را تغذیه می کنند، روغن کنجد یک روش عالی برای سلامت سر و موی شما است.

 

مواد موجود در روغن موها را تغذیه می کند و به او کمک می کند تا سفیدی را به تعویق بیندازد، پوست سر شما را آرام می کند و جلوه ای براق به مو می دهد.

 

یکی از بزرگترین مشکلاتی که اکثر مردم با آن روبرو هستند، شوره سر است. مالیدن روغن کنجد بر روی سر با داشتن خواص ضد باکتری، از شوره سر بیشتر جلوگیری می کند و به کاهش احساس خارش که گاهی اوقات باعث ایجاد شوره می شود، کمک می کند و همچنین به افرادی که مشکل شپش دارند کمک می کند.

 

همچنین به ریزش موی ناشی از استرس کمک می کند. پس از استفاده روی سر، به دلیل احساس خنک شدن به فرد کمک می کند تا آرامش بیشتری پیدا کند.

 

روغن کنجد همچنین به دلیل بهبود گردش خون در پوست سر و تأمین تغذیه ساقه های مو، باعث رشد مو می شود.

 

اگر در داشتن موهای خشک مشکل دارید، معجونی وجود دارد که می توان در خانه از روغن کنجد و آب لیمو تهیه کرد و به خشکی موهای خود کمک کنید.

 

اگر چه تحقیقات محدود است، برخی شواهد نشان می دهد که روغن کنجد می تواند مزایای زیر را داشته باشد:
علاوه بر تمام این مزایا، برخی دیگر از مزایای روغن کنجد می تواند کمک به حرکات روده، بهبود سلامت چشم، جلوگیری از خماری، کاهش سطح سدیم، کمک به مشکلات یبوست و ماساژ نوزادان با روغن کنجد کند.

 

استفاده موضعی ممکن است درد را تسکین دهد. برخی مطالعات نشان داده اند که ماساژ با روغن کنجد می تواند به کاهش درد دست و پا کمک کند.

 

ممکن است سلامت مو را بهبود بخشد. ترکیبات موجود در این روغن ممکن است درخشندگی و قدرت مو را افزایش دهد. یک مطالعه هشت هفته ای نشان داد که مصرف مکمل های متشکل از کنجد و ویتامین E روزانه باعث تقویت قدرت و درخشندگی مو می شود.

 

روغن کنجد، خواص ضد باکتری و آنتی اکسیدانی آن به شما کمک می کند تا با باکتری های دهان خود مبارزه کنید و همچنین هر زخمی که ممکن است در دهان و لثه دندان داشته باشید را درمان کند.

 

کافی است 1 قاشق غذاخوری روغن کنجد را تا جایی که می توانید در دهان خود بچرخانید و باکتری های موجود در آن را بشویید.

 

خواص روغن كنجد,خواص روغن کنجد خوراکی
روغن کنجد خواص بی شماری دارد

 

آیا استفاده از روغن کنجد روی پوست بی خطر است؟
استفاده از روغن کنجد برای بیشتر افراد بی خطر است. از آنجایی که هر ماده ای می تواند واکنش ایجاد کند، به خصوص اگر پوست حساس دارید، بهتر است قبل از استفاده از آن تست پچ انجام دهید.

 

برای انجام تست پچ این مراحل را انجام بدهید :

قسمت بالای بازوی داخلی خود را نزدیک آرنج بشویید و خشک کنید.

مقدار کمی روغن کنجد را با یک پنبه ای تمیز به محل مورد نظر بمالید.

روی آن را به مدت 24 ساعت با پد گاز بپوشانید.

اگر احساس سوزن سوزن شدن و خارش داشتید، لنت گاز را بردارید، محل را بشویید و استفاده از روغن را قطع کنید.

 

اگر احساس نمی کنید، لنت گاز را به مدت 24 ساعت کامل بگذارید و سپس آن را بردارید.

اگر پوست شما به نظر می رسد و احساس شفافیت می کند، احتمالاً به روغن کنجد حساسیت ندارید و می توانید از آن به صورت آزادانه روی پوست خود استفاده کنید.

اگر به کنجد حساسیت دارید از روغن کنجد استفاده نکنید.

 

روغن کنجد خواص,فوایدروغن کنجد
روغن کنجد کاربردهای زیاد و متفاوتی دارد

 

نحوه استفاده از روغن کنجد
روغن کنجد یک روغن اساسی نیست ، بنابراین لازم نیست قبل از استفاده رقیق شود.

 

سعی کنید روغن کنجدی را پیدا کنید که فاقد سایر مواد و مواد شیمیایی باشد. برچسب محصول را بخوانید تا بفهمید روغن خالص است یا چیز دیگری به آن اضافه شده است.

 

برای ماساژ و مرطوب سازی می توانید از روغن کنجد به صورت آزاد روی پوست خود استفاده کنید.

 

اگر از روغن کنجد برای جوش های پوستی یا آکنه استفاده می کنید، آن را با پنبه بر روی ناحیه آسیب دیده بمالید و بگذارید یک شب بماند. ممکن است ابتدا بخواهید پوست خود را لایه برداری کنید تا سلول های مرده و بقایای پوست را از بین ببرید. این ممکن است به جذب روغن در پوست کمک کند.

 

اگر می خواهید از روغن کنجد روی پوست خود استفاده کنید، با پزشک یا متخصص پوست صحبت کنید تا بفهمید آیا گزینه مناسبی برای نوع پوست شما است.

 

چند کاربرد دیگر روغن کنجد چیست؟ 
علاوه بر مزایای احتمالی روغن کنجد برای پوست، روش های زیادی وجود دارد که می توانید از این روغن استفاده کنید، از جمله:

 

پخت و پز: روغن کنجد طعم دار مغذی است و این باعث می شود برای غذاهای سرخ شده و سس سالاد بسیار عالی باشد. تحقیقات حاکی از آن است که فواید سلامتی زیادی نیز دارد.

 

دهان شویه: کیفیت آنتی باکتریال روغن کنجد باعث می شود دهان شویه ای موثر باشد. 

 

رفع یبوست: شواهد حکایتی نشان می دهد که روغن کنجد رقیق شده می تواند به رفع یبوست جزئی کمک کند. برای استفاده، یک تا دو قاشق غذاخوری روغن کنجد را با آب مخلوط کنید و دو بار در روز بنوشید.

 

تغذیه مو و پوست سر: همان مواد مغذی و خواصی که باعث می شود روغن کنجد برای پوست شما مفید باشد، در مورد موهای شما نیز وجود دارد. سعی کنید مقدار کمی روغن کنجد را به پوست سر و موهای خود ماساژ دهید و در صورت خشک شدن، روی انتهای آن تمرکز کنید. حداقل یک ساعت روغن را روی موها یا پوست سر خود بگذارید، سپس بشویید.

برند هرنگ مانند برندهایی همچون اردکان، عقاب و... برند معروفی میباشد که این برند محصولات خود را با بهترین کیفیت در چند شعبه در جنوب کشور و بصورت آنلاین بفروش میرساند 

https://herang.co/

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...