رفتن به مطلب

راه رهایی از فکر و خیال زیاد


Maryam

ارسال های توصیه شده

 

 
 
رهایی از فکر زیاد
 
راه رهایی از فکر و خیال زیاد
افراد امروزه مدام در حال فکر کردن به یک یا چند موضوع تکراری در زندگی هستند که زندگی آن ها را سخت می کند ولی خودشان متوجه این افکار طولانی مدت و مخرب نیستند.
فکر کردن زیاد بلای جانتان شده ؟ پس راه حلی اساسی نیاز دارید؟
 
متاسفانه به دلیل تغییرات در سبک زندگی و وضعیت اجتماعی ، فکر کردن زیاد تبدیل به عادتی مخرب شده است چرا که این حالت اثرات منفی بسیاری به همراه دارد. تعجبی نیست که ما زیاد فکر می کنیم و زیاد فکر کردن بد است.در واقع مطالعات نشان می دهد فکر کردن زیاد در مورد یک مسئله باعث قضاوت بد می شود.
 
 
مسئله ای که جالب است 95 درصد کلماتی که به ذهن ما می آید همان کلمات دیروز است و ما مدام تکرارشان می کنیم. واقعیت تلخ این است که بیشتر مردم منفی فکر می کنند ، فکرهایی که راهی است به سوی شکست و اتفاقات بد. بهتر است به این نکته بیشتر دقت کنیم که کنترل کردن برنامه های داخلی ما برای یک زندگی شاد ضروری است. 
 
نشانه ها و اثرات مخرب فکر کردن بیش از حد
 
برخی از نشانه های فکر کردن زیاد تحلیل، اظهار نظر، و تکرار همان افکار به جای عمل کردن هستند. در واقع، این کار مانع انجام عمل و پیدا کردن راه حل می شود.
 
مساله این است که فکر کردن زیاد با حل مساله تفاوت دارد، مورد اول تنها تفکر تکراری بدون حرکت ذهن برای پیدا کردن راه حل است.
 
انرژی شما را مصرف می کند، مهارت های تصمیم گیری را از کار می اندازد، و شما را در حلقه ای از تفکر قرار می دهد که دوباره و دوباره به آن فکر کنید.
 
در واقع شما در یک دایره بی پایان از افکار پر استرس قرار می گیرید که زیاد هم خوب نیست .فکر کردن زیاد می تواند ما را از زندگی در زمان حال ساقط کند حال اگر برای مقابله با این مشکل آماده هستید، دراین بخش از نمناک روشهایی برای رهایی خودتان از فکر کردن زیاد وجود دارد: 
 
راه متوقف کردن عادت مخرب فکر کردن زیاد از حد
اساساً فکر کردن کار خوبی است و با اینکه بعضی از مردم به اندازه کافی اینکار را نمی کنند، برخی دراین زمینه واقعاً زیاده روی می کنند. از هر دو جنسیت زن و مرد در هر دو این دسته ها داریم. امروز می خواهیم درمورد کسانی حرف بزنیم که خیلی فکر می کنند. برای رهایی از فکر کردن زیاد از روش های ساده ولی موثر غافل نشوید.
 
ما طبیعتا تمایل داریم زیاد فکر کنیم از طرفی وقتی تحت تأثیر درام و هرج ومرج قرار می گیریم وقتی افکار ما با نظرات دیگری ترکیب می شود سخت می شود بدانی کجا ابتداست و کجا پایان و به این ترتیب طولانی شدن فکر کردن موجب آزار درونمان می شود. 
 
رها کردن نیاز برای موافقت:
 
بخش اعظم زیاد فکر کردن با مقایسه ای اجتماعی همراه است، این طبیعت انسان است که خودش را با دوستان خانواده همکاران و حتی شخصیت های افسانه ای کتاب هایی که می خوانیم و فیلم هایی که می بینیم مقایسه کند اما بهتر است دست از این مقایسه های بیش از حد برداریم. 
 
تغییر عادت صحبت کردن با خود:
 
ما به پیام هایی که به خودمان می دهیم توجه می کنیم ریشه فکر کردن های زیاد صحبت کردن با خودمان است چرا که در این شرایط ما همیشه رفتار خودمان را قضاوت می کنیم.
 
رهای از فکر 
 
شروع فکر های بزرگ:
 
در شروع تفکر ممکن به نظر بیاد بزرگ کردن زیاد فکر کردن را بدتر کند درحالی که بزرگ فکر کردن ما را متمرکز می کند روی چیزهای بزرگ. از تئوری بیرون بیایید و وارد عمل شوید. از همین الان! هر روز حداقل یک کار انجام دهید که شما را به هدفتان نزدیک تر کند. حتی اگر از آن واهمه دارید. اجازه ندهید ترس توانایی هایتان را پایین بیاورد یا بر زندگیتان حکومت کند. 
 
تمرین فکر کردن
بهترین اسباب قابل دسترس توقف زیاد فکر کردن، تعمق است و بهتر است بدانید که برای رهایی کامل از فکر کردن زیاد باید دست از توجیه کردن برای کارهایی که نمی کنید بردارید. صادقانه تلاش کنید که تلاش صادقانه بسیار موثر است. 
 
1. از افکار خود آگاه باشید:
 
برای اصلاح کردن عادت خود، باید یاد بگیرید از افکار خود آگاه باشید.آگاهی این امکان را به شما می دهد که چه زمانی شروع به فکر کردن کنید سپس می توانید عقب نشینی کنید و وضعیت را ارزیابی کنیدآگاهی اولین قدم برای توقف از فکر کردن زیاد است. 
 
2. زیاد در مورد این که چه اتفاقی خواهد افتاد، فکر نکنید:
 
بیشتر اوقات، فکر کردن زیادناشی از ترس از آینده است. زمانی که بر روی اتفاقی که ممکن است روی دهد تمرکز می کنید، از پا می افتید.پس دفعه بعدی که دراین وضعیت قرار گرفتید، خودتان را متوقف کنید. 
 
3. حواس خودتان را پرت کنید:
 
هر زمان که زیاد فکر می کنید ذهن خود را با جایگزین های شاد، مثبت و سالم پر کرده وحواس تان را پرت کنید.مثالا، شما می توانید مدیتیشن، سفر، یاد گرفتن نحوه بازی کردن یک وسیله، بافتنی، نقاشی، یا رنگ کردن به جای افکار منفی را یاد بگیرید.
 
برای توقف فکر زیاد ، توجه خود را به چیز دیگری معطوف کنید که به تمرکزنیاز دارد. شما حتی می توانید از یک پازل، بازی فکری ، یا هر بازی که نیاز به تمرکز دارد، استفاده کنید.همه آن ها می توانند به اندازه کافی برای حواس پرتی کافی باشند با منحرف کردن ذهن خود متوجه خواهید شد که فرکانس زیاد فکر کردن کاهش خواهد یافت.
 
فکر راحت 
 
4. واقع گرا باشید
 
فکر کردن زیاد باعث می شود اتفاقات بزرگ تر از آن چیزی باشند که واقعا هستند. با این حال، واقع گرا بودن از این مساله جلوگیری می کند.سعی کنید از کاه ، کوه نسازید. زمانی که این کار را انجام می دهید، فکر کنید که اگر وضعیت پنج سال طول بکشد،چه اتفاقی برایتان می افتد.پرسش این سوال ساده می تواند به توقف فکر زیاد کمک کند. 
 
5. کمال گرایی را کنار بگذارید:
 
کمال گرایی، نا امیدی را در زندگی شما به ارمغان می آورد. چرا؟ چون هیچ چیز و هیچ کس بی عیب و نقص نیست.کمال گرایی را کنار بگذارید چون هرگز اتفاق نخواهد افتاد. این کار غیر واقعی، غیرعملی و ناتوان کننده ای است.زمانی که زیاد فکر می کنید تا در نهایت کمال باشید هرگز به اندازه ای که باید پیشرفت نمی کنید. 
 
6. ترس را رها کنید.
 
وقتی در گذشته شکست خوردید، این به آن معنا نیست که دوباره شکست خواهید خورد. یکی از دلایل فکر کردن زیاد ترس از شکست است.به خاطر داشته باشید چیزهایی که قبلا جواب نداده به این معنا نیست که امروز هم دیگر کارساز نخواهد بود.ترس باعث می شود که شما از زندگی لذت کامل را ببرید. همیشه فکر کنید هر وضعیتی یک شروع جدید است. 
 
7. نگرانی های خود را زمان بگیرید:
 
به خودتان فرصت فکر کردن بدهید مثالا، می توانید یک تایمر را برای پنج دقیقه تنظیم کنید و آن زمان را برای فکر، نگرانی، و آنالیز قرار دهید. اما وقتی زمان گذشت، می توانید همه چیزهایی را که نگران آن هستید را یادداشت و سپس حرکت کنید. آن را به یک عادت تبدیل کنید که بیش از حد درباره افکاری که شما را نگران می کنند، فکرنکنید.
 
فکرو خیال زیاد 
 
8. نمی توانید آینده را کنترل کنید:
 
فکر کردن زیاد ناشی از تمایل به کنترل همه چیز است. اما می دانیم که هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند که در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد.مهم نیست چطور برای اتفاقاتی که رخ می دهد آماده شوید، برخی چیزها برنامه ریزی نشده اند. اگر در حال حاضر نگران این مساله هستید، اکنون زمان خود را از دست می دهید. 
 
9.بدانید به اندازه کافی خوب هستید:
 
فکر نکنید که به اندازه کافی خوب نیستید ، زمانی که تمام تلاش خود را انجام دادید ،تلاش های خود را به رسمیت بشناسید. این حقیقت را بپذیرید در حالی که موفقیت ممکن است به بخشی از چیزهایی که نمی توانید کنترل کنید، بستگی داشته باشد، کاری را که می توانید انجام دهید. 
 
10. خواب با کیفیت داشته باشید:
 
فکر مثبت به محض بیدار شدن شما شروع می شود خواب با کیفیت خوب به توقف فکر کردن زیاد کمک می کند. برعکس آن وقتی اتفاق می افتد که شما به اندازه کافی نخوابیده اید چون باعث می شود که در برابر عصبانیت، بدبینی، و وضعیت های بد آسیب پذیرتر شوید.
 
 11. ورزش انجام دهید :
 
ورزش کردن می تواند به شما کمک کند که استرس و نگرانی های درونی خود را رها کنید. اغلب مردم برای پاکسازی روحشان پیاده روی می کنند یا فضا را به شکل سازنده تری تغییر می دهند.
 
فکر زیاد 
 
12. به مغز یادآوری کنید که شما مسئول این کار هستید:
 
زمانی که زیاد فکر می کنید ، قدرت این را دارید که افکار غیرضروری خود را کنار بگذارید و برای یک فکر مثبت برنامه ریزی کنید تا همه چیز را تغییر دهید.می توانید بر چیزهای دیگر مثل کاری که در حال حاضر انجام می دهید تمرکز کنید به جای آن که اجازه دهید مغزتان افکار شما را کنترل کنند. 
 
13. قبل از اینکه شروع شود آن را متوقف کنید:
 
می گویند پیش گیری بهتر از درمان است. زمانی که نوبت به فکر کردن زیادمی رسد، متوقف کردن فکر زیاد قبل از اینکه شروع شود پیشنهاد می شود.به این ترتیب می توانید افکار منفی، مضطرب و استرس زا را دفع کنید و آن را به چیزی مفید و موثر تبدیل کنید.
 
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...