رفتن به مطلب

علائم ,علل و درمان التهاب عضله قلب یا میوکاردیت


SARDAR

ارسال های توصیه شده

مجموعه: بیماری ها و راه درمان


 

 
علل میوکاردیت, درمان میوکاردیتهنگامی که میوکاردیت شدید است می تواند به صورت دائم به عضله قلب آسیب وارد کندبه التهاب عضله قلب اصطلاحا میوکاردیت گفته می شود که معمولا بر اثر یک عفونت ایجاد می گردد. از آنجایی که هیچ علایم آشکاری برای این وضعیت وجود ندارد این بیماری در افراد تشخیص داده نمی شود. شایع ترین علت بروز این بیماری یک عفونت ویروسی می باشد و معمولا هم ویروس کوکساکی (coxsackie) مسئول این وضعیت است.میوکاردیت (Myocarditis) به معنی التهاب عضله قلب (میوکاردیوم) است. عامل میوکاردیت اغلب عوامل عفونی به خصوص ویروس ها هستند. همچنین می تواند عارضه برخی داروها یا سموم باشد.سیر طبیعی میوکاردیت می تواند بسیار متغیر باشد. در اغلب افراد، بیماری بدون علامت است و التهاب بافت قلب آنها بدون به جا گذاشتن هیچ گونه عارضه ای بهبود می یابد. در تعدادی از بیماران، بدون اینکه علامتی داشته باشند، عملکرد بطن به تدریج افت می کند و ماه ها تا سال ها بعد به صورت کاردیومیوپاتی اتساعی (یعنی گشاد شدن دائمی یکی از حفره های قلبی) تظاهر می یابد.میزان بقای پنج ساله در آن دسته از بیماران مبتلا به میوکاردیت که علامت اولیه آنان، نارسایی قلبی یا آریتمی جدی بوده، تقریبا 55 درصد است. 

 
علل میوکاردیت, درمان میوکاردیت


به التهاب عضله قلب معمولا بر اثر یک عفونت ایجاد می گرددعلت‌ها و دلایل بیماری میوکاردیت

عامل‌های برانگیزنده بیماری میوکاردیت (التهاب عضله قلب ) که به عضله قلب آسیب می‌زند عبارت‌اند از:

• اثرهای سیتوتوکسیک (از بین برنده سلول‌های) عامل‌های عفونی کننده مانند ویروس‌ها، باکتری‌ها، قارچ‌ها و یا انگل‌ها

• واکنش ایمنی برانگیخته‌شده به دلیل عامل‌های عفونی کننده و سیتوکین‌های تولیدشده در عضله قلب در واکنش به عفونت یا التهاب

• مواد شیمیایی آزادشده هنگام مرگ سلول‌های عضله قلب

• واکنش‌های خودایمنی منجر به التهاب عضله قلب

• بعضی داروها و یا سمومی مانند کلوزاپین، پرتودرمانی، آرسنیک، مونواکسید کربن و موارد متعدد دیگر.

• بیماری‌های خاصی مانند لوپوس، گرانولوماتوز وگنر و بیماری‌های دیگر

عامل برانگیزنده التهاب عضله قلب (میوکاردیت) در پنجاه‌درصد موارد شناخته شده نیست. ناشناخته بودن علت میوکاردیت (التهاب عضله قلب) به‌ویژه در مورد کودکان صادق است، چراکه علت ابتلا در ۸۲ درصد از بیماران این گروه سنی تشخیص داده نمی‌شود. 

 
علل میوکاردیت, درمان میوکاردیت


میوکاردیت (Myocarditis) به معنی التهاب عضله قلب استعلایم‌ شایع‌ بیماری میوکاردیت

♦ درد قفسه سینه شبیه کسانی که سکته کرده اند.

♦ خستگی‌

♦ تنگی‌ نفس‌

♦ بی نظمی‌ ضربان‌ قلب‌ (اغلب ضربان قلب بالا است)

♦ تب‌

♦ آنزیم های قلبی در خون بالا می رود.اگر میوکاردیت‌ باعث‌ نارسایی‌ احتقانی‌ قلب‌ گردد، علایم‌ زیر نیز ممکن‌ است‌ اضافه‌ شود:

 ورم‌ پا و مچ‌ پا

 برجستگی‌ وریدهای‌ گردنی‌

 ضربان‌ قلب‌ سریع‌ حتی‌ در هنگام‌ استراحت‌

 اختلال‌ تنفس‌ در حالت‌ استراحت‌ یا درازکش‌ 

 
علل میوکاردیت, درمان میوکاردیت


در صورت عدم درمان، میوکاردیت می تواند سبب آسیب به عضله قلب شودعوارض بیماری میوکاردیت

هنگامی که میوکاردیت شدید است، می تواند به صورت دائم به عضله قلب شما آسیب وارد کند. این آسیب عوارض زیر را به دنبال دارد:¤ سکته مغزی یا حمله قلبی. اگر عضله قلب آسیب دیده و قادر به پمپاژ خون نباشد، خون موجود در قلب سبب تشکیل لخته می شود. اگر لخته خون سبب مسدود شدن یکی از شریان های قلب شود، ممکن حمله قلبی رخ دهد. اگر لخته خون موجود در قلب به داخل عروق رود، می تواند سبب سکته مغزی شود.¤ نارسایی قلبی. در صورت عدم درمان، میوکاردیت می تواند سبب آسیب به عضله قلب، عدم کارایی موثر قلب در پمپاژ خون و نارسایی قلبی شود. در موارد بسیار شدید، نارسایی قلبی مرتبط با میوکاردیت نیاز به پیوند قلب دارد.¤ ضربان قلب نامنظم(آریتمی). آسیب به عضله قلب می تواند سبب اختلال در ریتم قلب یا آریتمی شود.¤ مرگ ناگهانی. اگر آسیب به عضله قلب شبب آریتمی شده باشد، این احتمال وجود دارد که آریتمی سبب توقف ناگهانی ضربان قلب(ایست ناگهانی قلب) شود. اگر فوراً درمان انجام نشود، این امر می تواند سبب مرگ قلبی ناگهانی شود. 

 
علل میوکاردیت, درمان میوکاردیت


آسیب به عضله قلب می تواند سبب اختلال در ریتم قلب یا آریتمی شودمیوکاردیت چگونه تشخیص داده می‌شود؟

تشخیص میوکاردیت دشوار است زیرا با بسیاری از بیماری‌های دیگر شباهت دارد. پزشک شما ممکن است در صورتی که علائم شما ظرف شش ماه بعد از داشتن عفونت ظاهر شوند، به میوکاردیت مشکوک شود. تعدادی آزمایش ممکن است برای تایید تشخیص استفاده شوند:

آزمایش‌های خون برای بررسی وجود عفونت یا نشانه‌هایی از التهاب در بدن

رادیوگرافی قفسه سینه می‌تواند به پزشکان نشان دهد که آیا تجمعی از مایع در ریه‌ها وجود دارد یا خیر (اِدِم ریوی). این یکی از علائم نارسایی قلبی می‌باشد.الکتروکاردیوگرافی یا نوار قلب (ECG یا EKG) می‌تواند به پزشکان برای تعیین ریتم قلب و اندازه و عملکرد حفره‌های قلب کمک کند.اکوکاردیوگرافی یا اکوی قلب می‌تواند برای مشاهده‌ی حرکت دیواره‌ی قلب و اندازه‌ی کلی قلب استفاده شود.یک نمونه‌ی بسیار کوچک از عضله‌ی قلب را می‌توان با استفاده از یک وسیله‌ی مخصوص که بیوپتوم نامیده می‌شود، برداشت. این روش ﺑﯿﻮﭘﺴﯽ اﻧﺪوﻣﯿﻮﮐﺎردﯾﺎل نام دارد. با آزمایش این نمونه می‌توان علائم عفونت را مورد بررسی قرار داد.

 

 
علل میوکاردیت, درمان میوکاردیت


تشخیص میوکاردیت دشوار است زیرا با بسیاری از بیماری‌های دیگر شباهت دارددرمان دارویی میوکاردیت
ο
 داروهای‌ کورتونی‌ برای‌ کاهش‌ التهاب‌

ο داروهای‌ ادرارآور برای‌ کاهش‌ احتباس‌ مایع‌ در بدن‌

ο دیژیتال‌ برای‌ تقویت‌ ضربان‌ قلب‌

ο داروهای‌ ضد انعقاد برای‌ پیشگیری‌ از تشکیل‌ لخته‌

ο داروهای‌ کاهش‌دهنده‌ بار کاری‌ قلب‌

ο تجویز اکسیژن‌ مکمل‌ ممکن‌ است‌ لازم‌ گردد.

ο آنتی‌بیوتیک‌ها برای‌ مقابله‌ با عفونت‌، در صورتی‌ که‌ عامل‌ میوکاردیت‌ یک‌ عفونت‌ باکتریایی‌ باشد.تغییر شیوه زندگی

استراحت و کاهش حجم کار وارده شده بر روی قلب یک قسمت مهم درمان است. احتمالاً پزشک شما را از نظر فعالیت های فیزیکی که می توانید انجام دهید، راهنمایی خواهد کرد. اگر به قلب شما آسیب جدی وارد شده باشد، دریافت یک رژیم غذایی کم سدیم، محدودیت در مقدار مایعات مصرف و اجتناب از استعمال سیگار مهم است.چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر شما هر کدام از علائم میوکاردیت به خصوص درد قفسه سینه و تنگی نفس را دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر به یک عفونت مبتلا هستید، نسبت به وجود علائم میوکاردیت دقت کنید. اگر علائم شما شدید است به اورژانس مراجعه کنید. 

 
علل میوکاردیت, درمان میوکاردیت


استراحت و کاهش حجم کار وارده شده بر روی قلب یک قسمت مهم درمان میوکاردیت استپیشگیری از میوکاردیت

هیچ روش خاصی برای پیشگیری از میوکاردیت وجود ندارد. با این حال، نکات ذیل به پیشگیری از ابتلا به عفونت مفید است:

1- بهداشت را رعایت نمایید. شستن مرتب دست ها یک راه خوب برای پیشگیری از گسترش بیماری است.2- از تماس و نزدیک شدن به افراد مبتلا به بیماری های ویروسی یا بیماری های مشابه آنفولانزا اجتناب کنید. اگر به بیماری ویروسی مبتلا هستید از تماس با دیگران بپرهیزید.3- واکسیناسیون به خصوص در برابر سرخجه و آنفولانزا را انجام دهید.4- از مواجهه با کنه خودداری کنید. اگر شما در مناطقی زندگی می کنید که آلوده به کنه هستند، پیراهن آستین بلند و شلوار بلند بپوشید. از حشره کش های حاوی DEET استفاده کنید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...