رفتن به مطلب

آیا شیطان فرزند دارد؟

Maryam

ارسال های توصیه شده

آیا شیطان فرزند دارد؟

شیطان موجودی از جنس جن و دارای فرزندانی است که بیشتر آن‌ها او را در گمراه کردن انسان‌ها از راه حق یاری می‌کنند.

آیا شیطان فرزند دارد؟

شیطان دارای فرزندانی است که وی را کمک می‌کنند و تقریباً همه فرزندان وی راه او را در پیش گرفته و همانند او ملعون و مطرودند؛ جز تعداد نادری از آن‌ها (۱)، خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: آیا شیطان و فرزندانش را به جای من دوست خود می‌گیرید، در صورتی که می‌دانید آن‌ها دشمن شما هستند.

علامه مجلسی در کتاب بحارالانوار می‌فرماید: روایت است که خداوند به ابلیس فرمود: فرزندی به آدم ندهم، جز این که مانندش به تو می‌دهم و هر آدمی شیطانی همزاد خود دارد. فرزندان شیطان همانند خود شیطان برای گمراه کردن نسل انسان زاده شده و راه او را در پیش می‌گیرند، مگر افراد نادری از فرزندان شیطان که مسلمان شده باشند.

علامه مجلسی در همین کتاب می‌فرماید: به رسول خدا (ص)عرض شد: آیا شما هم شیطانی به همراه خود دارید؟ فرمودند: آری، ولی خداوند مرا کمک کرده و توانستم او را مسلمان کنم. (۲)

در پایان به دو نکته مهم می توان اشاره کرد :

۱. از آیات قرآن به دست می‌آید که ولایت ذریه [۳]و قبیله [۴]او که قرآن از آنان اسم برده است، جزئى است؛ مثلا یکى از ایشان بر بعضى از مردم ولایت و تصرف دارد، ولى بر بعض دیگر ندارد، یا در بعض اعمال دارد و در بعض دیگر ندارد، یا این که اصلا ولایت واقعى ندارند، بلکه ولایتشان در حدود معاونت و کمک شیطان اصلى (ابلیس) است و او ریشه تمامى کار‌های بدی است که از انسان‌ها سر می‌زند. [۵]

۲. شیطان اصلى (ابلیس) از جن است [۶]و از این که قرآن در یک جا براى شیطان ذریه قرار داده [۷]و در جاى دیگر هم نسبت مرگ و میر به آن‌ها داده، [۸]می‌توان فهمید که تناسل در میان جن نیز جارى است؛ زیرا معهود و مألوف از هر جاندارى که ذریه و مرگ و میر دارد[۹]

پی‌نوشت:
۱) ترجمه کتاب «الاسماء و العالم»، ص ۲۴۳،
۲) همان، ص ۲۵۴،
۳) کهف، ۵۰.
۴) انه یراکم هو و قبیله من حیث لا ترونهم انا جعلنا الشیاطین اولیاء للذین لا یؤمنون"، اعراف، ۲۷،
۵) ترجمة المیزان، ج ۱۲، ص ۶۳.

۶) فَسجَدُوا إِلا إِبْلِیس کانَ مِنَ الْجِنّ‌"، کهف، ۵۰.

۷) کهف، ۵۰.

۸) قد خلت من قبلهم من الجن و الانس"، احقاف، ۱۸.

۹) ترجمه المیزان، ج ۱۲، ص ۲۲۶.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

• اضافه کردن...