رفتن به مطلب

11 تصویر اعجاب انگیز از فضا و گستره بی پایانش


ŦŁФШ  ΞTłHШ

ارسال های توصیه شده

زمانی بشر کل هستی را در این کره خاکی می دید و از دیدن دریاها و اقیانوس ها انگشت حیرت بر دهان می گرفت. اما گستره فعالیت های انسان به قدری زیاد گردید که دیگر این سیاره هم برایش کوچک شد و به تدریج به فکر آن افتاد که قدم به سیارات دیگر بگذارد و به دنبال خانه دوم برای خود باشد.

با ساخت تجهیزات عکسبرداری پیشرفته و قدم گذاشتن انسان به خارج از محدوده زمین، چشم انسان به مناظری گشوده شد که پیشتر حتی تصورش را هم نمی کرد و دیگر زیبایی اقیانوس های پهناور و مناظر شگفت انگیز زمین در برابر پهنه بی انتهای هستی و کرات و سیارات دیگر رنگ باخت. در ادامه این مطلب با میهن فروم همراه باشید تا با یکدیگر به تماشای 11 منظره فوق العاده از فضا بنشینیم.

 

1- خورشید بی اندازه عظیم است

 

11 تصویر اعجاب انگیز از فضا و گستره بی پایانش
 

همه ما می دانیم که خورشید بسیار عظیم است. اما تصویری که در بالا مشاهده می کنید بخشی کوچک از این ستاره سوزان را به تصویر می کشد که از لحاظ اندازه با اجرام آسمانی برابری می کند. زمین در نظر بسیاری از ما بزرگ است و اگر بخواهیم با یک هواپیمای 747 با بیشترین سرعت سفری به دور خط استوا داشته باشیم، آن سفر 42 ساعت به طول می انجامد. حال در نظر بگیرید که پرواز کردن با همان هواپیما و سرعت به دور خورشید دست کم 6 ماه به طول می انجامد.

2- ماه بیش از اندازه دور است

 

11 تصویر اعجاب انگیز از فضا و گستره بی پایانش
 

 

ماه در مقایسه با مساحت فضا بسیار به ما نزدیک است و تنها 238900 مایل با زمین فاصله دارد اما در مقایسه با سفرهای روزمره مان، هر چیزی که در فضا باشد فاصله زیادی دارد. برای درک بهتر این فاصله می توانیم بگوییم که هر هفت سیاره دیگری که در منظومه خورشیدی قرار دارند را میان زمین و ماه قرار دهید و این در حالی است که باز هم اندکی فضای خالی میان آنها باقی می ماند. در نظر داشته باشید که این سیارات زحل و مشتری را هم در بر می گیرند که به ترتیب 9 و 11 برابر اندازه زمین هستند.

3- زمین از مریخ شبیه به یکی از نقاط روی سیستم های راداری است

 

11 تصویر اعجاب انگیز از فضا و گستره بی پایانش
 

 

اگر تا بحال پایتان را بیرون از زمین گذاشته باشید و برای نمونه سفری به مریخ داشته باشید (که در واقع دومین سیاره نزدیک به زمین محسوب می شود) زمین را به سان نقطه ای می بینید که روی سیستم های راداری مشاهده می شود. این عکس که توسط کاوشگر کنجکاوی ناسا گرفته شده زمانی تهیه گردید که این دو سیاره کمترین فاصله را با یکدیگر داشتند: حدودا 99 میلیون مایل از یکدیگر دور بودند (این در حالی است که در برخی بازه های زمانی فاصله آنها به 5 برابر میزان ذکر شده می رسید).

4- آمریکای شمالی از مشتری چگونه به نظر می رسد؟

 

11 تصویر اعجاب انگیز از فضا و گستره بی پایانش
 

 

مشتری به خاطر بزرگ بودنش مشهور است اما این عکس که توسط جان بردی گرفته شده ابعاد این جرم گازی را بهتر از هر تصویر دیگری به نمایش می گذارد. همانطور که در تصویر می بینید نقطه قرمز رنگ عظیم مشتری (گردبادی که نخستین بار در سال 1655 میلادی شناسایی شد) مرتبا در حال کوچک تر شدن است، با این همه باز هم از آمریکای شمالی بزرگ تر به نظر می رسد. مشتری و دیگری غول های گازی کهکشان به خاطر دمای پایینشان می توانند گازهای سبک تری چون هیدروژن و هلیوم را هم در خود نگه دارند و به همین دلیل بزرگ تر از سیارات دیگر هستند و این در حالی است که سیارات گرم تر و خاکی تر نزدیک به خورشید چنین مشخصه ای را ندارند.

5- اگر جای ماه را با زحل عوض می کردید اینگونه می شد

 

11 تصویر اعجاب انگیز از فضا و گستره بی پایانش
 

روش دیگر برای درک بزرگی سیارات گازی این است که تصور کنیم اگر به جای ماه قرار می گرفتند چه منظره ای ایجاد می شد. ران میلر، تصویر سازی است که اقدام به چنین کاری کرده و تصویر زحل را روی عکسی از ماه کامل در منظقه Death Valley یا دره مرگ قرار داده. همانطور که در تصویر می بینید زحل بخش قابل توجهی از آسمان را اشغال کرده و به این ترتیب پدیده هایی نظیر کسوف و خسوف ساعت ها به طول خواهند انجامید (البته پیامدهای گرانشی نزدیک بودن زحل به زمین نیز به نوبه خود تخریبگر خواهند بود).

6- حتی یک شهاب آسمانی هم می تواند عظیم باشد

 

11 تصویر اعجاب انگیز از فضا و گستره بی پایانش
 

این شهاب آسمانی 67P/C-G نام دارد که فضاپیمای Philae در سال 2014 میلادی روی آن فرود آمد. با در نظر داشتن مقیاس فضا، این سنگ بیش از اندازه کوچک به نظر می آید و طول آن از 3.5 مایل فراتر نخواهد رفت. اما یک بار دیگر باید تاکید کنیم که این تصویر صرفا نشان می دهد که اجرام آسمانی تا چه اندازه با تصورات ما فرق دارند.

7- همه تاریخ آمریکا در یک دور سیاره پلوتو به وقوع پیوسته است

 

11 تصویر اعجاب انگیز از فضا و گستره بی پایانش
 

تنها اندازه اجرام آسمانی نیست که هوش را از سر انسان می برد، بلکه گستره چهارچوب های زمانی که در آنها شاهد بروز رخدادهای فضایی هستیم نیز در نوع خود حیرت انگیزند. برای آنکه پلوتو یک دور کامل را به دور خورشید بزند باید 248 سال زمینی طی شود و اگر بخواهیم آن را به شیوه دیگری بیان کنیم باید بگوییم که کل تاریخ آمریکا در یک دور پلوتو به وقوع پیوسته. زمانی که این سیاره آخرین بار در جایگاه فعلی اش بود، اصلا چیزی به نام صنعت هوانوردی به وجود نیامده بود و خبری از سفرهای فضایی نبود.

8- پلوتو حتی در لبه منظومه خورشیدی هم قرار ندارد

 

11 تصویر اعجاب انگیز از فضا و گستره بی پایانش
 

بسیاری از ما تصور می کنیم که پلوتوی کوچک و سرد در مرز بیرونی منظومه خورشیدی قرار دارد در حالی که اینگونه نیست. مدار چرخش پلوتو در داخل کادر آبی رنگی است که در مرکز این نقشه می بینید و بیرون از این کادر کمربند Kuiper و سپس ابر Oort قرار دارد که تصور می شود هزاران مرتبه بزرگ تر از نپتون باشد (در حدود نیمی از مسافت ما با نزدیک ستاره به زمین).

9- ستارگان دیگر هم غول پیکرند

 

11 تصویر اعجاب انگیز از فضا و گستره بی پایانش
 

پس از آنکه منظومه شمسی را ترک کنید با اجرامی روبرو می گردید (ستارگان دیگر) که خورشید در برابرشان بسیار کوچک است. و جالب اینجاست که آن اجرام هم در برابر ستاره های بزرگ تری نظیر Antares ذره ای بیش نیستند. هر بار که به هستی می نگریم آن را به قدری گسترده و فراخ می یابیم که ذهن را یارای درک کردنش نیست.

10- هر ستاره ای که می توانید ببینید در داخل دایره زرد رنگ قرار دارد

 

11 تصویر اعجاب انگیز از فضا و گستره بی پایانش
 

ستاره ها، اجرام آسمانی عظیمی هستند اما یک بار دیگر باید تاکید کنیم که راه شیری به مراتب بزرگ تر از آنهاست. این تصویر ساخته شده که کل کهکشان را نشان می دهد بهترین راه برای پی بردن به عظمت هستی است. دایره زرد رنگی که می بینید  تک تک ستاره هایی که تا بحال بدون در اختیار داشتن تلسکوپ در آسمان دیده اید را در خود جای داده.

11- راه شیری تنها یکی از 100 هزار کهکشان هستی است

 

11 تصویر اعجاب انگیز از فضا و گستره بی پایانش
 

راه شیری با همه عظمتش تنها یکی از میلیاردها کهکشانی است که در هستی وجود دارد. اخیرا پژوهشگران 100 هزار کهکشان دیگر (یا حتی بیشتر) را در نزدیکی آن کشف کرده اند و دریافته اند که راه شیری تنها بخشی از یک ابر خوشه بزرگ تری به نام  Laniakea است. این ابرخوشه از چندین بخش شاخه شاخه تشکیل شده که راه شیری در راس یکی از آنها قرار دارد. از طرف دیگر ظاهرا Laniakea هم با یک ابر خوشه دیگر به نام Perseus-Pisces هم مرز شده که در جهت مخالف با آن در حرکت است و هر دویشان در شبکه ای عظیم تر متشکل از ابرخوشه های دیگر جای می گیرند.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...