رفتن به مطلب

آموزش عکاسی از بالا یا عکاسی کاملا مسطح


SARDAR

ارسال های توصیه شده

آموزش عکاسی از بالا یا عکاسی کاملا مسطح – چگونه عکس های خود را از بقیه متمایز کنید
 

flat-lay-photography-09.jpg

 
شما ممکن است در شبکه های اجتماعی با عکس های کاملا مسطحی که مستقیم از زاویه بالا به سمت سوژه گرفته شده اند مواجه شده باشید. عکاسی از بالا یا عکاسی کاملا مسطح (Flat lay photography)، که گاهی نمای چشم پرنده نیز نامیده می شود، در سال های اخیر بسیار محبوب شده و اگر این نوع عکس ها به درستی ثبت شوند، می توانند در اپلیکیشن هایی مانند اینستاگرام بدرخشند. سبک مسطح در انواع شاخه های عکاسی، به ویژه عکاسی از محصولات، غذا ها، نوزادان و عکس های تبلیغاتی کاربرد دارد. در این آموزش عکاسی لنزک با سبک کاملا مسطح بیشتر آشنا شده و نکات مفیدی درباره این نوع عکاسی می آموزید.

عکاسی کاملا مسطح چیست؟
به زبان ساده، عکاسی کاملا مسطح یا Flat Lay به معنی عکسی است که در آن یک یا چند سوژه بر روی یک سطح تخت و صاف چیده شده و از بالا از آنها عکس گرفته می شود. همچنین گاهی اوقات به آن نمای چشم پرنده (bird’s eye view) نیز گفته می شود.
سطح و لنز از یک فاصله عمودی موازی با یکدیگر قرار می گیرند، و بنابراین، هیچ کدام از زوایای اطراف قابل مشاهده نیست. سطح عکس تخت است، و تصویر یک بُعد منفرد را نشان می دهد که از یک موقعیت موازی در بالای سطح گرفته شده است.
با این حال، این بدین معنی نیست که تصویر شما باید تخت به نظر برسد. این مقاله در مورد عواملی بحث خواهد کرد که به دستیابی به عکس های کاملا مسطح جالب کمک می کنند، بدون این که تصویر لزوما تخت به نظر برسد، به خصوص اگر هدف شما این نباشد.

flat-lay-photography-01.jpg

 
دیافراگم f/2.8، ایزو ۱۰۰۰، سرعت شاتر ۱/۱۲۵ ثانیه

در سبک کاملا مسطح از چه چیزی می توانید عکس بگیرید؟
از آنجا که عکاسی کاملا مسطح یک سبک یا یک قالب است، شما می توانید تقریبا از هر چیزی عکس بگیرید! (و در اغلب شاخه های عکاسی قابل اجراست). تنها نکته ای که باید در نظر داشته باشید، اندازه سوژه است.
به عنوان مثال، اگر شما یک پهباد یا دِرون با دوربین داشته باشید می توانید با عکاسی هوایی از مناظر و عمارت های بزرگ به صورت کاملا مسطح عکس بگیرید.
اما چیزی که عموما در دسترس ما قرار دارد، گوشی های موبایل و دوربین های دیجیتال هستند، که کوچک می باشند. آنها می توانند اندازه آنچه که ما می توانیم ثبت کنیم را با توجه به الزامات فاصله عمودی، محدود کنند، اما با این حال هنوز هم سوژه های زیادی برای عکاسی از بالا (فقط با دوربین) وجود دارند:

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

افراد
شما می توانید از افرادی که روی زمین یا روی تخت دراز کشیده اند از بالا عکس بگیرید، و این عکاسی کاملا مسطح محسوب می شود.

عکاسی از نوزادان از این زاویه آسان تر است، چون آنها کوچک هستند. شما می توانید کل بدن آنها را به علاوه یک پس زمینه از یک فاصله کوتاه ثبت کنید، مانند تصاویر زیر:
 

flat-lay-photography-02.jpg

 
دیافراگم f/4، ایزو ۱۰۰۰، سرعت شاتر ۱/۱۲۵ ثانیه، فلاش اکسترنال در یک سافت باکس قدی (استریپ) در کنار مدل و یک رفلکتور در طرف مقابل آن

اشیاء
شما می توانید از یک شیء با سبک کاملا مسطح (Flat Lay) عکس بگیرید. اشیاء کوچکتر که در یک فضا در کنار هم قرار می گیرند، ساده ترین راه انجام این کار است.

عکس زیر به طراحی ظاهری بسیار کمی نیاز داشت، و من در یک فضای روشن و به طور یکنواخت نورپردازی شده از آن عکس گرفتم؛ از این رو هیچ سایه غالبی در عکس وجود ندارد.
 

 
flat-lay-photography-03.jpg

 
دیافراگم f/1.8، ایزو ۴۰۰، سرعت شاتر ۱/۱۶۰ ثانیه

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

غذا
یکی از متداول ترین سوژه هایی که در این سبک از آن عکاسی می شود، غذاست. یک بشقاب غذا به اندازه کافی کوچک هست که بتوان خیلی سریع از آن یک عکس فوری گرفت. این کار اغلب به حداقل طراحی ظاهری نیاز دارد، به خصوص اگر شما در یک رستوران غذا می خورید، چون اغلب غذا از قبل به زیبایی در بشقاب ها سرو شده است.

اینستاگرام پر از عکس غذا هاست، هم عکس های دارای چیدمان و طراحی ظاهری و هم بدون آن، و سبک کاملا مسطح می تواند بدون تلاش زیاد یک عامل شگفتی را به عکس های شما اضافه کند.

عکس های زیر چیدمان ظاهری ندارند و عکس های فوری از غذا هستند که در یک پذیرایی سرو شده اند. من از آنها در فضای داخلی با فلاش روی دوربین عکس گرفتم، چون اتاق ها نور کمی داشتند.
 

 
flat-lay-photography-04.jpg

 
دیافراگم f/4، ایزو ۲۰۰۰، سرعت شاتر ۱/۱۲۵ ثانیه

گل ها
من عاشق عکاسی از گل ها هستم. آنها مجموعه ای از بافت و رنگ هستند و فرصت های بی پایانی برای عکاسی ارائه می دهند. در تصاویر زیر، من عکس بالایی را روی کف زمین در اتاق یک هتل گرفتم. من می خواستم دعوتنامه ها را که با گل ها تزئین شده اند ثبت کنم و به فاصله بیشتری نیاز داشتم، بنابراین از یک لنز واید ۲۴-۷۰ در فاصله کانونی ۳۵mm استفاده کردم.

عکس پایینی تصویری از دو دسته گل است که از نمای چشم پرنده ثبت شده است. این دسته گل ها نسبتا بزرگ هستند، بنابراین من مجبور شدم بایستم و از دسته گل ها که روی زمین بودند، عکس بگیرم.

هنگام گرفتن عکس های کاملا مسطح با استفاده از یک DSLR و یک لنز سنگین، ثابت و بی حرکت نگه داشتن تمام تجهیزات در حین عکاسی مستقیم رو به پایین بدون یک سه پایه بسیار دشوار است. به همین دلیل است که من در هنگام انجام این کار به ندرت از سرعت شاتر آهسته تر از ۱/۱۲۵ ثانیه استفاده می کنم.

 

 
flat-lay-photography-05.jpg

 
دیافراگم f/2.8، ایزو ۱۰۰۰، سرعت شاتر ۱/۱۶۰ ثانیه

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

جواهرات
یکی دیگر از سوژه های مورد علاقه من برای استفاده در هنگام عکاسی با سبک کاملا مسطح، جواهرات هستند. من عاشق قرار دادن جواهرات و بافت های فلزی در کنار انواع پارچه های نرم هستم. لایه بندی بافت ها جذابیت زیادی به یک تصویر می بخشد.

اکنون به ذکر چند نکته در مورد چگونگی تقویت تصاویر کاملا مسطح می پردازیم، تا کسل کننده و خیلی تخت به نظر نرسند.
 

 
flat-lay-photography-06.jpg

 
دیافراگم f/2.8، ایزو ۴۰۰، سرعت شاتر ۱/۱۶۰ ثانیه

نکات
به نظر من، دم دست ترین و ساده ترین تجهیزات برای استفاده در هنگام عکاسی کاملا مسطح، دوربین گوشی موبایل شماست. گوشی تلفن همراه سبک است، یک لنز همه کاره دارد (که یک زاویه نسبتا واید نیز دارد)، و حتی لازم نیست که خودتان تنظیمات را تغییر دهید! فوق العاده آسان است.

با این حال، دوربین برخی از موبایل ها بهتر از بقیه هستند، بنابراین نمی توانید تضمین کنید که عکس هایتان چقدر خوب می شوند – به خصوص زمانی که نور موجود نسبتا کم باشد.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

نورپردازی
شما از هر دوربینی که استفاده می کنید، اولین و به نظر من مهم ترین چیزی که باید در نظر بگیرید، نورپردازی است. مطمئن شوید که نور محیط وجود داشته باشد، تا سوژه شما به خوبی روشن شود. شما می توانید انتخاب کنید که یک ظاهر روشن و دلباز تقریبا بدون هیچ سایه ای داشته باشید، یا یک ظاهر گرفته تر و سایه دار را انتخاب کنید.

من داشتن نور جهت دار که سایه هایی ایجاد می کند را دوست دارم، چون احساس می کنم که آنها بُعد دیگری به تصویر اضافه می کنند. ساده ترین راه برای بررسی این که نور غالب شما از کجا می آید، این است که ببینید سایه ها کجا می افتند.

در عکس زیر، اتاق روشن و دلباز بود. من کودک را روی تخت، پشت به پنجره گذاشتم. با این حال، نور اصلی از یک پنجره بزرگ در سمت چپ می تابید. همانطور که می توانید ببینید، سایه ها در سمت راست افتاده اند. با این حال، از آنجا که این یک منبع نور بزرگ است، سایه ها ظریف هستند.

 

flat-lay-photography-07.jpg

 
دیافراگم f/4، ایزو ۸۰۰، سرعت شاتر ۱/۱۶۰ ثانیه

من عکس های زیر را با استفاده از نور طبیعی که از یک پنجره می تابید گرفتم، اما این بار یک پنجره کوچکتر برای به دست آوردن یک ظاهر گرفته و تاریک
 

flat-lay-photography-08.jpg

 
دیافراگم f/2.8، ایزو ۴۰۰، سرعت شاتر ۱/۱۶۰ ثانیه

اگر می خواهید به طور کلی سایه ها را حذف کنید، می توانید از یک رفلکتور در جهت مخالف نور اصلی برای خنثی کردن سایه ها استفاده کنید. همچنین، از یک لایت باکس برای روشن کردن فضا به طور یکنواخت استفاده کنید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

لایه ها
عکس زیر تبلیغی در یک رسانه اجتماعی برای یک برند است. من با یک گوشی موبایل که یک دوربین متوسط دارد این عکس را گرفتم. اگرچه من یک فیلتر به آن اعمال کرده ام، اما هر دو حالت به عکس های نسبتا دانه دانه (نویزدار) منجر شدند. با این حال، آنها به اندازه کافی واضح بودند که شرکت برند از آنها راضی باشد.

از لحاظ روشنایی، نور محیط از یک پنجره جانبی و یک پنجره سقفی در بالا می آمد. با این حال، من تاثیرگذاری بیشتری می خواستم، بنابراین لایه هایی از رنگ و اشیاء مختلف ایجاد کردم.

پس زمینه آبی تیره به عنوان اولین لایه زیرین، چراغ های فانتزی و تزئینات روی میز به عنوان لایه دوم، محصول به عنوان لایه سوم، و در آخر، دست ها به عنوان لایه چهارم و بالایی هستند.

لایه بندی پویایی را در یک عکس افزایش می دهد و آن را جالب تر می کند.
 

flat-lay-photography-09.jpg

 
عکس گرفته شده با دوربین موبایل

یک راه دیگر برای ایجاد لایه ها استفاده از یک عمق میدان بسیار کم است. این کار یک توهم بی نهایت بودن برای پس زمینه ایجاد می کند.

عکس زیر از یک گل رز در یک گلدان گرفته شده است، با حلقه هایی که در وسط آن قرار داده شده اند تا بالاترین لایه تصویر باشند. با این حال، به دلیل عمق میدان کم و استفاده از یک لنز ماکرو شما نمی توانید سطحی که گلدان در آن قرار دارد را ببینید. در این مورد، من از فاصله کانونی ۶۰mm استفاده کردم و از فاصله نزدیک عکس گرفتم، که در هنگام استفاده از یک لنز ماکرو، فشرده سازی پس زمینه و بوکه ایجاد می کند.
 

flat-lay-photography-10.jpg

 
دیافراگم f/7.1، ایزو ۱۰۰۰، سرعت شاتر ۱/۱۲۵ ثانیه

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

ترکیب بندی
ترکیب بندی از بیشترین اهمیت برخوردار است، چون می تواند یک عکس را بسازد یا خراب کند.

در هر عکس نوع خاصی از ترکیب بندی استفاده می شود، چه به صورت هدفمند و چه غیر هدفمند.

ترکیب بندی اگر به خوبی انجام شود، سطح موفقیت یک عکس را بالا می برد، چون ترکیب بندی نقش مهمی در تعامل و برقراری ارتباط با بیننده ایفا می کند.

عکس زیر از قانون یک سوم استفاده می کند – یکی از ساده ترین و در عین حال قوی ترین ساختارهای ترکیب بندی که وجود دارد. در عوض، عکس زیر آن، یک ترکیب بندی مرکزی را نشان می دهد.
 

flat-lay-photography-11.jpg

 
دیافراگم f/1.8، ایزو ۴۰۰، سرعت شاتر ۱/۲۰۰ ثانیه

هنگامی که انواع مختلف اشیاء را برای استفاده در اختیار دارید، آسان تر است که با ترکیب بندی بازی کنید. عکس های زیر را در نظر بگیرید که در آن از برچسب ها و دعوتنامه ها همراه با گل ها برای ایجاد ترکیب بندی های مختلف استفاده شده است.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

سبک
انواع مختلف سبک ها وجود دارند که می توانید در هنگام عکاسی کاملا مسطح از آنها استفاده کنید. در عکس های زیر دو سبک متضاد نشان داده شده است: سبک ظریف و مینیمالیستی (دو عکس بالا) و خودمانی و ماکسیمالیستی (عکس پایین).
 

 
flat-lay-photography-15.jpg

 
دیافراگم f/5.6، ایزو ۸۰۰، سرعت شاتر ۱/۲۰۰ ثانیه
 

flat-lay-photography-16.jpg

 
دیافراگم f/5.6، ایزو ۲۰۰۰، سرعت شاتر ۱/۱۶۰

من عکس های زیر را به عنوان یک سبک برندسازی تمیز در مقابل یک پس زمینه سفید یکدست گرفتم.
 

flat-lay-photography-17.jpg

 
دیافراگم f/5.6، ایزو ۴۰۰، سرعت شاتر ۱/۱۲۵ ثانیه، با استفاده از فلاش های خارج از دوربین

نتیجه گیری
امیدوارم که این مقاله ایده هایی در مورد راه های مختلفی که می توانید یک تصویر را با استفاده از سبک عکاسی کاملا مسطح (Flat Lay) ثبت کنید، به شما داده باشد. عکاسی کاملا مسطح یا عکاسی از بالا یک رسانه فوق العاده خلاقانه است – فرصت ها بی پایان اند. اگر این کار را به درستی و با موفقیت انجام دهید، می توانید تصاویر بسیار تاثیرگذاری به دست آورید.

شما نکته دیگری برای این نوع عکاسی سراغ دارید که دوست داشته باشید آن را به اشتراک بگذارید؟

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...