رفتن به مطلب

همه چیز درباره علل و مراحل لخته شدن خون + فواید و عوارض


Admin

ارسال های توصیه شده

عواملی مانند سوابق خانوادگی ، حملات قلبی و چاقی و آسیبات باعث لخته شدن خون در بدن می شوند این اتفاق گاه تاثیرات خوبی دارد و گاه تاثیرات منفی.

همه آنچه که باید در مورد لخته شدن خون بدانید  

لخته های خونی مانند توده هایی از خون هستند که آن ها زمانی مفید هستند که در واکنش به جراحت یا بریدگی ایجاد شوند و رگ مجروح را مسدود کنند، تا خونریزی متوقف شود. کمی از لخته های خون در رگ ها جریان دارد و به طور طبیعی حل نمی شود و اینها ممکن است به مراقبت پزشکی نیاز داشته باشند, به خصوص اگر در پاهای شما و یا در مکان های بحرانی مانند ریه ها و مغز باشند ؛ برخی از شرایط می توانند باعث این نوع لخته خون شوند. 

 

لخته خون وقتی تشکیل می شود که پلاکت ها (اجزای خون) و پروتئین های پلاسما با تشکیل توده نیمه جامد ایجاد می شوند.این فرآیند ممکن است توسط آسیب هایی تحریک شود و گاهی ممکن است در داخل رگ های خونی رخ دهد، که آسیب مشخصی ندارند. پس از این نوع لخته, آن ها می توانند به قسمت های دیگر بدن شما بروند و باعث آسیب می شوند.

علت لخته شدن خون

چه چیزی باعث لخته شدن خون می شود؟

عوامل موثر در لخته شدن خون

عوامل و شرایط ایجاد لخته خون, و نیز شرایط جدی که با لخته های خون همراه هستند, عبارتند از:

_سندرم آنتی فسفولیپید

 _آترواسکلروز / تصلب شریان 

_داروهای خاصی مانند داروهای ضد بارداری و داروهای هورمونی 

_ترومبوز وریدهای عمقی (dvt) 

_عامل v لیدن 

_سابقه خانوادگی لخته خون 

_آریتمی قلبی (مشکلات ریتم قلب) 

_حمله قلبی

 _نارسایی قلب 

_چاقی

 _بیماری شریان محیطی 

_پولیتمیا ورا 

_بارداری 

_نشستن یا استراحت طولانی 

_آمبولی ریوی (لخته خون در سرخرگ ریوی) 

_سیگار کشیدن 

_سکته 

_جراحی 

چه زمانی برای لخته شدن خون باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر این موارد را تجربه می کنید، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید:

 _سرفه ای که خلط خونی دارد 

_ضربان قلب سریع 

_سبک سری 

_تنفس دشوار یا دردناک 

_درد یا تنگی قفسه سینه 

_درد شانه, بازو, پشت و فک 

_ضعف ناگهانی یا بی حسی صورت, بازو و یا پاها 

_مشکل ناگهانی در صحبت کردن و یا درک گفتار

 _تغییرات ناگهانی در دید 

 اگر این علائم و نشانه ها را در یک ناحیه بازو یا پا دارید، با پزشک خود مشورت کنید:

_تورم 

_قرمزی 

_درد

عوامل لخته شدن خون

لخته شدن خون با چه نشانه هایی همراه است؟

پیشگیری از لخته شدن خون با اقدامات خود مراقبتی:

برای کاهش ریسک پیشرفت لخته های خونی, این نکات را امتحان کنید:

  • از نشستن طولانی مدت خودداری کنید.
  • اگر با هواپیما سفر می کنید, به صورت دوره ای در راهرو راه بروید.
  • برای سفرهای طولانی ماشینی, زیاد توقف کنید و راه بروید.
  • حرکت کنید.
  • بعد از جراحی یا استراحت در تخت, هرچه زودتر بیدار شوید و به اطراف حرکت کنید, بهتر است.
  • در طول روز زیاد مایعات بنوشید. کم آبی می تواند به پیشرفت لخته خون کمک کند.
  • سبک زندگی خود را تغییر دهید. کاهش وزن, فشار خون بالا, ترک مصرف سیگار و ورزش به طور منظم برای همه خوب است. 

روند انعقاد خون:

این عوامل پروتئینی در خون هستند که خونریزی را کنترل می کنند. وقتی یک رگ خونی زخمی می شود, دیوارهای عروق خونی برای محدود کردن جریان خون به ناحیه آسیب دیده، منقبض می شوند.

سپس سلول های خونی کوچک به نام پلاکت ها به محل آسیب دیده می چسبند و در امتداد سطح رگ خونی پخش می شوند، تا خونریزی متوقف شود. 

در همین زمان, سیگنال های شیمیایی از کیسه های کوچک داخل پلاکت ها منتشر می شوند که سلول های دیگر را به منطقه جذب می کنند و آن ها را به هم متصل می کنند، تا چیزی را تشکیل دهند که آن را پلاگ پلاکت می نامند.

 در سطح این پلاکت های فعال, بسیاری از فاکتورهای انعقادی مختلف در یک سری واکنش های شیمیایی پیچیده (که به نام آبشار انعقاد شناخته می شوند) برای تشکیل لخته فیبرینی کار می کنند. این لخته مانند یک توری عمل می کند تا خونریزی را متوقف کند. 

فاکتورهای انعقادی در خون به صورت غیر فعال گردش می کنند.هنگامی که یک رگ خونی آسیب می بیند, زنجیره انعقادی آغاز می شود و هر عامل انعقاد به منظور تشکیل لخته خون فعال می شود.فاکتورهای انعقادی با اعداد رومی شناسایی شدند. 

چگونه لخته خون ایجاد می شود:

آبشار انعقاد یک فرآیند شیمیایی پیچیده است که از آن به تعداد زیادی پروتئین مختلف (فاکتورهای انعقاد خون یا فاکتورهای انعقادی) در خون استفاده می شود.

به طور ساده, فرآیند انعقاد خون را از مایع به جامد در محل آسیب تغییر می دهد. این فرآیند چگونه کار می کند:

 آسیب:

پارگی کوچک در دیواره رگ (برای مثال, بریدگی روی پوست یا جراحت داخلی) موجب خونریزی می شود. 

گرفتگی عروق:

برای کنترل خونریزی, رگ خونی باریک می شود و جریان خون را از طریق رگ محدود می کند. 

پلاگ پلاکت:

در پاسخ به آسیب, سلول های ریزی در خون به نام پلاکت ها فعال می شوند. پلاکت ها به یکدیگر می چسبند و برای تشکیل پلاگ به محل زخم می چسبند. این فاکتور پروتئینی (VWF) به پلاکت ها کمک می کند که به یکدیگر و دیواره عروق خونی بچسبند. 

لخته فیبرینی:

در مرحله بعدی, پروتئین های فاکتور انعقادی, تولید فیبرین, یک ماده قوی و رشته مشابه را تحریک می کنند که یک لخته فیبرینی را تشکیل می دهد که یک لخته فیبرینی است که محکم و پایدار می ماند. در طول چند روز بعد, این لخته تقویت می شود و پس از آنکه دیواره رگ زخمی درمان می شود, حل می شود.

چه می شود که خون لخته می شود ؟ زمانیکه فرد اختلال خونریزی دارد، چه اتفاقی می افتد؟

افراد مبتلا به بیماری وون ویلبرند به اندازه کافی از VWF پروتئین ندارد. آن ها زمانی که دچار خونریزی می شوند قادر به تشکیل پلاگ پلاکت نیستند. به علاوه, VWF به عنوان یک پروتئین حامل برای فاکتور VIII یا (FVIII), یکی از فاکتورهای انعقادی در پلاسما عمل می کند. VWF برای اطمینان از اینکه VWF کافی در خون وجود دارد، به جایی می رسد که نیاز است.

بدون VWF, عامل FVIII خون ریزی در جریان خون را می شکند و ممکن است برای جلوگیری از خونریزی کافی نباشد. وقتی فرد هموفیلی است, رگ خونی باریک می شود و پلاکت ها تشکیل می دهند, اما یکی از فاکتورهای انعقادی ضروری برای لخته شدن لخته فیبرینی است و یا به اندازه کافی قوی نیست که خونریزی را متوقف کند به همین دلیل است که یک فرد مبتلا به هموفیلی برای مدت طولانی خونریزی می کند.

خونریزی بدن

لخته شدن خون و خونریزی بدن 

خون چگونه لخته می شود؟

چرخه زندگی یک لخته خون طبیعی به یک سری واکنش های شیمیایی بستگی دارد. 

1. پلاکت ها از پلاگ:

هنگامی که یک رگ خونی آسیب می بیند، تکه های های کوچکی در خون شما به نام پلاکت ها آزاد می شود. آن ها به دیواره ها در منطقه و هم به یکدیگر می چسبند, برای تشکیل پلاگ که بخش شکسته را پر می کند تا از نشت خون جلوگیری کند، تغییرشکل میدهد. پس از فعال شدن, مواد شیمیایی را برای جذب پلاکت ها و سایر سلول ها آزاد می کنند و مرحله بعدی را آغاز می کنند.

 2. لخته رشد می کند:

پروتئین ها در خون شما فاکتورهای انعقادی نامیده می شوند، که به یکدیگر نشانه واکنش زنجیره ای سریع هستند. یک ماده حل شده در خون شما به رشته های طولانی فیبرین منتهی می شودو اینها با پلاکت ها جمع می شوند تا شبکه ای ایجاد کنند که حتی پلاکت ها و سلول های بیشتری را به دام بیندازد. این لخته بسیار سخت تر و پایدارتر می شود.

 3. واکنش ها از رشد آن جلوگیری می کنند:

پروتئین های دیگر, پروتئین های فاکتور انعقادی اضافی را خنثی می کنند, بنابراین این لخته از آن فراتر نمی رود.

 4. بدن به آرامی آن را می شکند:

وقتی بافت آسیب دیده درمان می شود, دیگر به لخته احتیاج ندارید. رشته های سفت فیبرین منحل می شوند و خون شما پلاکت ها و سلول های این لخته را بر می گرداند. فرآیند انعقاد خون پیچیده است و شامل واکنش های زیادی است. با این حال, این واکنش ها را می توان در سه مرحله خلاصه کرد.

 یک کمپلکس به نام یک فعال کننده پروترومبین به واسطه زنجیره طویل واکنش های شیمیایی تولید می شود.فعال کننده پروترومبین به یک پروتئین خونی به نام پروترومبینرا به پروتئین دیگری به نام ترومبین تبدیل می کند. 

ترومبین پروتئینی محلول به نام فیبرینوژن را به یک پروتئین غیرقابل حل به نام فیبرین تبدیل می کند.فیبرین به عنوان فیبرهای جامد وجود دارد که روی زخم هستند. شبکه پلاکت و دیگر سلول های خونی را به دام می اندازد و لخته خون را تشکیل می دهد. 

پروترومبین و فیبرینوژن همواره در خون حضور دارند, اما تا زمانی که یک فعال کننده پروترومبین آسیب دیده باشد فعال نمی شوند.انعقاد خون در یک فرآیند چند مرحله ای بنام آبشار انعقادی رخ می دهد.این فرآیند شامل بسیاری از پروتئین های مختلف است.

آبشار یک واکنش زنجیره ای است که در آن یک گام به مرحله بعدی منتهی می شود. به طور کلی هر مرحله یک پروتئین جدید تولید می کند که به صورت یک آنزیم و یا کاتالیزور برای مرحله بعدی عمل می کند.

 آبشار انعقاد اغلب به سه مسیر تقسیم می شود:

مسیر بیرونی, مسیر داخلی و مسیر مشترک. 

مسیر بیرونی با یک عامل شیمیایی موسوم به بافت که توسط سلول های آسیب دیده آزاد می شود, تحریک می شود. این مسیر " برونی " است زیرا توسط عاملی خارج از رگ های خونی آغاز می شود. همچنین به عنوان مسیر فاکتور بافتی شناخته می شود. 

مسیر داخلی با ورود خون به رشته های کلاژن در دیواره شکسته یک رگ خونی تحریک می شود.هر دو مسیر نهایتاً یک فعال کننده پروترومبین را تولید می کنند. فعال کننده پروترومبین مسیر مشترکی را که پروترومبین از طریق تبدیل فیبرینوژن به فیبرین ادامه می یابد, تحریک می کند.

شکستن لخته خون

از لخته شدن خون چه می دانید؟ 

روند و مراحل لخته شدن خون در بدن :

هموستاز زمانی رخ می دهد که خون در خارج از بدن و یا رگ های خونی وجود داشته باشد. این واکنش غریزی بدن برای توقف خونریزی و از دست دادن خون است. طی هموستاز سه مرحله در یک توالی سریع رخ می دهد. تشنج عروقی اولین پاسخ به عروق خونی است که اجازه می دهد خون کمتری از دست برود.

در مرحله دوم تشکیل پلاگ پلاکت, پلاکت ها به یکدیگر می چسبند تا یک مانع موقت برای پوشش پارگی در دیواره رگ تشکیل دهند. سومین و آخرین مرحله لختگی و انعقاد خون است.

انعقاد لخته فیبرین را تقویت می کند که به عنوان " چسب مولکولی " عمل می کند.پلاکت ها عامل بزرگی در فرآیند انعقاد شیمیایی هستند.آن ها اجازه ایجاد " پلاگ پلاکت " را می دهند که تقریباً بعد از پارگی رگ خونی شکل می گیرد.تقریباً شصت ثانیه طول می کشد تا اولین رشته های فیبرین از بین زخم جدا شوند.

هموستاز در بدن از طریق سه مکانیزم حفظ می شود:

1- رگ های خونی آسیب دیده, منقبض می شوند

تشنج عروقی اولین پاسخ به آسیب است. رگ های آسیب دیده منقبض می شوند که میزان جریان خون را از ناحیه کم و میزان ریزش خون را محدود می کند.این پاسخ توسط عواملی مانند آسیب مستقیم به ماهیچه صاف عروقی, مواد شیمیایی که توسط سلول های اندوتلیال و پلاکت ها منتشر می شوند, تحریک می شود.

با افزایش میزان آسیب, پاسخ تشنجی موثرتر می شود.تشنج عروقی در رگ های کوچک تر بسیار موثرتر است. 

2- تشکیل پلاگ پلاکت 

پلاکت ها به اندوتلیوم آسیب می رسانند تا پلاگ پلاکت (هموستاز اولیه) تشکیل دهند و سپس کانول گذاری شوند. این فرآیند از طریق اینترنت تنظیم می شود. پلاکت ها یکی از بزرگ ترین عوامل در فرآیند انعقاد شیمیایی است. دومین گام در توالی, آن ها (تجمیع) هستند تا پلاگ را تشکیل دهند که به طور موقت شکاف در دیواره کشتی را مهر می زند.

همان طور که در بخش سلامت میهن فروم توضیح داده شده است پلاکت ها به فیبرهای کلاژن یک زخم می چسبند, آن ها بالا و پایین می روند. آن ها سپس پیک ها شیمیایی مانند آدنوزین دی فسفات (adp), سروتونین (adp) و سروتونین 2 را آزاد می کنند.

این مواد شیمیایی آزاد می شوند تا باعث چسبیدن پلاکت ها به منطقه و رها کردن محتویات آن ها و افزایش اسپاسم عروقی شوند.از آنجا که مواد شیمیایی بیشتری رها می شوند, پلاکت ها آن ها را رها کرده و مواد شیمیایی خود را آزاد می کنند. پلاکت ها به تنهایی مسئول متوقف کردن خون ریزی و پارگی پوست ما هستند.

 مرحله دوم هموستاز شامل پلاکت ها است که در طول خون حرکت می کنند. وقتی پلاکت ها در معرض یک ناحیه یا آسیب قرار می گیرند, شروع به تشکیل چیزی می کنند که آن را پلاگ پلاکت می نامند. پس از تشکیل پلاگ پلاکت, فاکتورهای انعقادی شروع به ایجاد لخته خون می کنند. وقتی این اتفاق می افتد فاکتورهای انعقادی شروع به تشکیل یک فیبر کلاژن به نام فیبرین می کنند.

 3. لخته خونی در تبدیل فیبرینوژن به فیبرین و افزودن آن به پلاگ پلاکت (هموستاز ثانویه) شکل می گیرد

انعقاد:مرحله سوم و نهایی در این واکنش سریع, پلاگ پلاکت را تقویت می کند. انعقاد خون از تارهای فیبرین استفاده می کند که به عنوان چسب برای پلاکت های چسبنده عمل می کنند. از آنجا که شبکه فیبرین شروع به تشکیل خون می کند, از مایع به مایعی مانند مواد از طریق فاکتورهای انعقادی و مواد منعقد کننده تبدیل می شود. فرآیند انعقاد در بستن و حفظ پلاگ پلاکت در زخم های بزرگ مفید است.

همچنین لخته شدن پروترومبین در فرآیند انعقاد نقش مهمی دارد, زیرا تشکیل لخته یا لخته شدن را می دهد. این مرحله نهایی سلول های خونی و پلاکت ها را مجبور به ماندن در ناحیه زخمی می کند.

اگر چه این اغلب یک گام خوب برای التیام زخم است, اما اگر لخته از دیواره رگ جدا شود و از طریق سیستم گردش خون حرکت کند, آن می تواند منجر به سکته, سکته قلبی یا آمبولی ریوی شود با این حال, بدون این فرآیند التیام زخم ممکن نیست. 

اختلالات لخته شدن خون:

سیستم هموستاز بدن نیاز به تنظیم دقیق دارد تا به درستی کار کند.

اگر خون به اندازه کافی لخته نمی شود, ممکن است به دلیل بیماری های خونریزی کننده، باشد. لخته شدن بیش از حد می تواند باعث ایجاد مشکلاتی شود; ترومبوز, که در آن لخته های خونی به طور غیر طبیعی شکل می گیرند, می توانند به طور بالقوه خطرناک باشند, جایی که لخته های خونی خاموش می شوند و متعاقباً در یک رگ یا شریان ایجاد می شوند. 

هموستاز می تواند به دلایل مختلفی توسعه یابد.ممکن است به علت نقص در پلاکت ها یا فاکتورهای انعقادی, مادرزادی باشند. تعدادی از بیماری ها نیز قابل دستیابی است

 

منبع : میهن چت

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...