رفتن به مطلب

همه چیز در مورد کاکتوس ابلمانیا


SARDAR
 اشتراک گذاری

ارسال های توصیه شده

 

 
همه چیز در مورد کاکتوس ابلمانیا

 

همه چیز در مورد کاکتوس ابلمانیا : ابلمانیا یکی از کمیاب‌ترین و پرطرفدارترین کاکتوس‌ها می‌باشد که در طبیعت نیز به طور خالص در ۳ واریته و به طور هیبرید در ۶ واریته یافت می‌شود. زیستگاه این گیاه آمریکای جنوبی، برزیل می‌باشد. زیباترین و پر طرف دارترین گونه این گیاه ابلمانیا پکینی فرا است و از جمله گیاهان هیبریدی است که از ارزش بالایی برخوردار است.
ابلمانیا ها گیاهانی حساس هستند، به طوری که باعث شده است تا این گیاه کم تعداد و کمیاب باشد و تکثیر ان روی خاک نسبت به سایر گیاهان سخت باشد پس باید در نگهداری آنها بسیار دقت شود و آبیاری منظم و درست انجام شود خاک تمیز باشد و دلیل این نیز ریشه ابلمانیا ها بسیار حساس می‌باشد به همین دلیل نیز اکثراً پیوند زده می‌شود و سایر ویژگی‌ها که در ادامه توضیح داده می‌شود.
کاکتوس ابلمانیا در شرایط ایده آل می‌تواند تا ۳۰ سانتی متر قد بکشد ولی در حالت کلی شکل کروی این کاکتوس باعث زیبایی بیشتر این کاکتوس می‌باشد و ابلمانیا ها شکل زیبا و منظمی دارند. و بنا به دلایل گفته شده زیبا بودن و کمیاب بودن این واریته باعث قیمت بالای این کاکتوس هست.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

ابلمانیا بویینینگی Uebelmannia Buiningii 
این گونه سبز تیره یا قهوه‌ای مایل به قرمز است که بدنه آن نیز کروی بوده و دارای پوستی واکسی مانند یا به عبارت دیگر شبیه چرم می‌باشد. اندازه آن معمولاً بین ۷.۵ تا ۱۰ سانتی متر است. و بر روی بدنه‌اش ۱۶ تا ۱۸ دنده منظم و یک شکل و خوشگل دارد. هر دنده از چندین ارئول تشکیل شده است که هر ارئول حدود نیم سانتی متر است و پر از تیغ می‌باشد.
حداقل دمای مورد نیاز گیاه ۱۵ درجه سانتی گراد است و مکان بسیار گرم با نور فیلتر شده را می‌پسندد. خاک مناسب این گیاه خاکی با زهکش مناسب و متخلخل می‌باشد و آبیاری نیز باید به صورت بسیار منظم باشد. گلدهی در طول روز و از تابستان تا اوایل پاییز شکل می‌گیرد برای تشکیل کپسول بذر به گرده افشانی نیاز دارد و گل‌های زرد روشن زیبایی دارد و اندازه گل‌ها حدود نیم تا ۱.۵ سانتی متر است. شکل گیاه کروی است.
 

Uebelmannia Buiningii

 Uebelmannia Buiningii

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

ابلمانیا گومی فرا Uebelmannia Gummifera 
یک کره‌ی خاکستری سبز است که همانند گونه قبلی ۷.۵ تا ۱۰ سانتی متر می‌باشد. این گونه دارای ۳۲ دنده است و بر روی هر دنده ارئول های سفید و به ندرت سفید خاکستری دارد و اندازه هر ارئول حدود نیم سانتی متر است.
این گیاه کروی شکل است. گلدهی در روز و گل‌های زرد روشن و در طول تابستان تا اوایل پاییز گل می‌دهد و برای بذر گیری باید گرده افشانی شود اندازه گلهای آن نیز حدود ۱.۵ تا ۲ سانتی متر است. کمترین دمای مورد نیاز برای این گیاه ۱۵ درجه است و بسیار گرما دوست است یعنی دما در فصل رشد باید بالا باشد. خاک مورد نیاز گیاه خاک باید زهکش بالا و متخلخل باید باشد.
 

 
Uebelmannia Gummifera

 Uebelmannia Gummifera

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

ابلمانیا منینسیس gummifera subs. meninensis
این گونه استوانه‌ای شکل و سبز رنگ است و از ابلمانیاهای کلاسیک یاد برده می‌شود و اندازه آن به بیش از ۱۰ سانتی متر می‌رسد البته این اندازه‌ها در طبیعت بیشتر است. بیش از ۴۰ دنده دارد و ارئول های این گیاه مایل به قهوه‌ای رنگ و از تیغ پوشیده شده‌اند.
کمترین دمای مورد نیاز این گونه همانند سایر گونه‌ها ۱۵ درجه می‌باشد. کاملاً آفتاب دوست است و در دمای بالا رشد بهتری دارد. خاک مناسب زهکش بالا و نسبتاً متخلخل و خاک نسبتاً اسیدی که با کمپوست کاکتوس می‌توان تأمین کرد. گلدهی در تابستان تا اوایل پاییز و در طول روز صورت می‌گیرد برای بذر گیری نیاز به گرده افشانی دارد و اندازه گل‌های آن ۱.۵ تا ۲.۵ سانتی متر می‌باشد و رنگ گل‌های آن زرد روشن است.
 

 
gummifera-subs.-meninensis.jpg

 gummifera subs. meninensis

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

ابلمانیا پکینی فرا Uebelmannia Pectinifera
گیاهی کروی است که در سنین بالا استوانه‌ای شکل می‌شود یکی از گونه‌های پر طرفدار در بین کاکتوس‌ها است. رنگان مایل به قرمز و اکثراً مایل به سیاه است. این گونه ۱۵ تا ۱۸ دنده از هم جدا و یک شکل و منظم و تیغ‌های سیاه و قهوه‌ای رنگ دارد که گاهی اندازه تیغ‌ها به ۲ سانتی متر نیز می‌رسد.
این گونه مثل سایر گونه‌ها گرما دوست است و دما نباید از ۱۵ درجه پایین‌تر بیاید و یک تفاوت با سایر گونه‌ها که دارد رطوبت دوست نیز می‌باشد. خاک باید متخلخل کامل باشد آبیاری بسیار منظم باشد. گلدهی تابستان تا اوایل پاییز در طول روز صورت می‌گیرد و گل‌های زرد روشن دارد.
 

 
Uebelmannia Pectinifera

 Uebelmannia Pectinifera

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

ابلمانیا پکتینی فرا هوریدا Uebelmannia Pectinifera var. Horrida Braun
از گونه‌های کمیاب و خیلی خاص است که بدنه سبز رنگ دارد و دنده‌های آن در سنین بالا حالت چرخشی مانند دارند انگار به جهت می‌چرخند. و دنده‌های ان نیز پوشیده شده از رنگ سفید و خاکستری می‌باشد. گل‌های زرد رنگی دارد و نیازمند شرایط خاصی است. این گونه نیز گرما دوست است و کروی شکل است. نیاز به نور مستقیم آفتاب دارد. تابستان تا اوایل پاییز گل می‌دهد. به خاک با تخلخل بالا و زهکش مناسب نیاز دارد.
 

 
Uebelmannia Pectinifera var. Horrida Braun

 Uebelmannia Pectinifera var. Horrida Brau

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

ابلمانیا پکتینیفرا پسدو پکتینیفرا Ubelmannia pectinifera var. pseudopectinifera 
یکی از خاص‌ترین کاکتوس‌ها است. رنگ سبزی دارد و دنده‌های ان همگی شبیه به هم هستند و بدنه آن خالص و بدون نقطه است گاهی روی این سبزرنگ خاکستری زیبا نیز می‌شود. این کاکتوس همانند سایر ابلمانیا ها کروی شکل است. در طول تابستان تا اوایل پاییز گل می‌دهد و در طول روز گلدهی صورت می‌گیرد.
حداقل دمای مورد نیاز این گونه ۱۵ درجه سانتی گراد است و بسیار آفتاب دوست و نیازمند آفتاب کامل می‌باشد در مکان گرم رشد بیشتر دارد یعنی گرما دوست نیز می‌باشد. خاک این گونه نیز باید متخلخل باشد و دارای زهکش خوبی باشد.
 
 
Ubelmannia pectinifera var. pseudopectinifera
 Ubelmannia pectinifera var. pseudopectinifera
 
لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

جمع بندی:
در حالت کلی ابلمانیا ها ۳ گونه خالص دارد یعنی هیبرید شده نیستند. تقریباً همه گونه‌ها شرایط یکسانی دارد با اندکی تفاوت در بین همدیگر. به دلیل سخت بودن نگه داری و حساس بودن گیاه معمولاً پیوند زده می‌شوند. تعویض خاک گیاه پس از پر شدن گلدان و قبل از شروع رشد گیاه انجام می‌شود. در آبیاری این گیاه باید دقت بیشتر شود و آبیاری باید منظم باشد.
 

 
ابلمانیا ابلق

 ابلمانیا ابلق

 
ابلمانیا دفرمه

 ابلمانیا دفرمه

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

2 تمام  

 

 
ابلمانیا بنفش پیوند شده

 ابلمانیا بنفش پیوند شده

 
گل ابلمانیا

 گل ابلمانیا

%DA%A9%D8%A7%DA%A9%D8%AA%D9%88%D8%B3-%D8%A7%D8%A8%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%A7.jpg

 کاکتوس ابلمانیا در طبیعت
امیدوارم مقاله مفیدی بوده باشد. در صورت علاقه‌مندی به معرفی سایر گونه‌ها از مقالات و کتاب‌های مرجع کامنت بزارید تا انشالله ادامه دهیم.

نویسنده: شرکت فا کاکتوس
منبع: میهن کاکتوس

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

 اشتراک گذاری

×
×
  • اضافه کردن...