رفتن به مطلب

روش نگهداری و فریزر کردن هویج تازه به مدت یکسال


Maryam

ارسال های توصیه شده

 

نگهداری هویج
 

روش نگهداری و فریزر کردن هویج تازه به مدت یکسال

اگر کلی هویج در خانه دارید و نمی دانید چگونه آن ها را مصرف و ذخیره سازی کنید باید بگوییم شمابا انجام چند ترفند می توانید هویج ها را به مدت یک سال نگهداری کنید.

روش صحیح نگهداری هویج برای یک سال

آیا می دانید هویج می تواند باعث شود که شما در تاریکی اشیا را ببینید؟ نه شوخی میکنم- بااین حال این حقیقت از زمان های قدیم وجود دارد، هویج غنی از بتاکاروتن که منبع اصلی ویتامین Aاست ،می باشد که این ویتامین خاص برای پوست سالم و بینایی ما ضروری است به همین دلیل است که مادر بزرگ های ما اصرار داشتند تا ما این سبزیجات ترد و نارنجی را بخوریم، دلایل زیادی وجود دارد که چرا باید هویج را ذخیره کنیم، بافت محکم و طعم شیرین آن علاوه بر طعم دهی به غذا،آن را نیز خوشمزه می کند.

 

شما می توانید آن را پخته و یا خام بخورید، هویج ها همچنین بهترین میان وعده برای جویدن هستند به خصوص هنگامی که می خواهید پول بیشتری برای خرید یک خوراکی خرج کنید،

با این حال نگهداری یک کیسه هویج تازه می تواند یک چالش بزرگ باشد، آنها بعد از یک هفته رطوبت خود را ازدست می دهند و لاستیکی می شوند،

برای آنکه آنها را برای مدت طولانی نگهداری کنید اولین گام این است که به محض آنکه به خانه برگشتید مقدار زیادی از آن را خرد کنید ،برگ ها به جذب آب از ریشه ادامه می دهند و آن را خشک می کنند، اگر می خواهید از برگ ها استفاده کنید می توانید آن را بطور جداگانه در کیسه زیپ کیپ نگهداری کنید.

هنگامی که این کار را انجام دادید، گام بعدی حفظ کردن ریشه آن است، برای این کار ما دو روش کوتاه مدت ( یک تا دوهفته) و در بخش رازهای خانه داری دو روش طولانی مدت (تا یک سال) برای نگهداری هویج به شما پیشنهاد می دهیم، روشی را انتخاب کنید تا به شما کمک کند آن را هدر ندهید و اسراف نکنید.

حفظ تازگی هویج

 نگهداری هویج به مدت زمان کوتاه و طولانی

★ذخیره سازی کوتاه مدت هویج

روش اول : خنک نگهداشتن در آب

می توانید هویج را به مدت1-2 هفته در آب و در یخچال نگهداری کنید، اگر مقداری که نیاز داشتید را برای پخت و پز استفاده کردید و میخواهید باقی مانده آن را برای یک میان وعده سالم استفاده کنید،

این روش آسان ترین راه برای نگهداری کوتاه مدت هویج است، آب به هویج کمک می کند تا رطوبت و بافت ترد خود را حفظ کند، شما فقط باید آب آن را بطور مرتب تعویض کنید، زیرا رها کردن هویج در همان آب باعث لزج شدن، فاسد شدن و یا رشد کپک می شود. 

-چیزهایی که شما نیاز دارید:

هویج پوست کنده،مخزنی محفوظ از هوا و آب مقطر.

روش گام به گام:

هویج های پوست کنده را در ظرفی قرار دهید،به آن آب اضافه کنید و ظرف را در یخچال قرار دهید، هویج را کاملا شسته و پوست آن را بتراشید، هویج ها را در ظرفی محفوظ از هوا قرار دهید، ظرف را باآب مقطر پر کنید، هویج ها را در آب غوطه ور کنید، درب ظرف را گذاشته و در یخچال نگهداری کنید.

نکته!!!!!ترجیحا از آب مقطر استفاده کنید، زیرا آب معمولی دارای ناخالصی است که ممکن است باعث فاسد شدن شود .

درصورتی که آب ظرف را هر 4-5 روز عوض کنید، هویج ها به مدت 1-2 هفته سالم باقی می مانند.

افزایش ماندگاری هویج

 چگونه هویج را تازه نگهداریم؟

راه های نگهداری هویج در یخچال

روش دوم : خنک نگه داشتن در دستمال کاغذی

راه دیگر برای نگهداری هویج تازه این است که آنها را در دستمال کاغذی مرطوب بپیچانید و در کیسه زیپ کیپ خنک نگهداری کنید، مرطوب بودن دستمال کاغذی به حفظ طعم و بافت هویج به مدت 1-2 هفته کمک میکند.

چیزهایی که شما نیاز دارید:

هویج،کیسه زیپ کیپ، دستمال کاغذی و یک بطری اسپری آب.

روش گام به گام :

هویج ها را در یک دستمال کاغذی بپیچانید و با مرطوب کردن دستمال آن را خنک کنید، بخش های برگی هویج را جداکنید،لازم نیست پوست آن را بکنید، مطمئن شوید که هویج ها کاملا خشک باشند، هر 3-4 هویج را در یک دستمال بپیچانید. (اگر هویج بیشتری دارید به چندین دسته بسته بندی تقسیم کنید)

یک الی دو قطره آب به دستمال اسپری کنید، نه اینکه آن را خیس کنید، این کار را برای تمامی دسته ها انجام دهید، سپس هریک از دسته ها را در کیسه زیپ کیپ قرار داده و هوای آن را خارج کنید و محکم آن را مهروموم کنید، کیسه را در یخچال قرار دهید و تا زمانی که نیاز دارید، به خوبی نگهداری کنید.

مراقبت از هویج

 روش های جالب برای نگهداری هویج

★نگهداری طولانی مدت هویج

روش اول: رنگ زدایی

اگر مقدار زیادی هویج در باغچه و یا آشپزخانه دارید و دراین فکر هستید که با آنها چکار کنید، می توانید آنها را تا یک سال با استفاده از تکنیک رنگ زدایی نگهداری کنید، رنگ زدایی به کشتن آنزیم های مسئول ازبین برنده سبزیجات کمک می کند، هویح تازه و جوان برای رنگ زدایی بهترین است زیرا هویج های بالغ و مانده چوبی و خشک می شوند.

چیزهایی که شما نیاز دارید:

هویج تکه تکه شده، آب، تکه های یخ.

هویج های تکه شده را در آب جوش بریزید، ظرف بزرگی را از آب تصفیه شده پرکنید،آب را به نقطه جوش برسانید، تکه های هویج را به آب جوش اضافه کنید ،به مدت 3 دقیقه آن ها را نیم پز کنید و سپس حرارت را کم کنید، تا زمانی که فضای یخ را آماده کنید ، هویج ها در آب گرم بمانند، برای درست کردن فضا یا حمام یخ، تعدادی قالب یخ را در ظرفی بریزید، آب سرد به آن اضافه کنید ،آب به قدری باشد که هویج ها درآن غوطه ور باشند.

همانطور که در بخش خانه داری نمناک گفته ایم با یک کفگیر هویج های تکه شده را از آب گرم خارج کنید و بلافاصله آن را به آب یخ اضافه کنید، اجازه دهید به مدت 1-2 دقیقه در آب یخ بماند، این عمل فرآیند پخت هویج را متوقف و آن را برای انجماد آماده می کند، سپس هویج ها را در یک مخزن هوادهی شده قرار دهید و در فریزر نگهداری کنید.

شما می توانید این تکه های هویج را مستقیما به سوپ و خورشت اضافه کنید،احتیاج ندارید آن ها را یخ زدایی کنید، زیرا هویج لزج و یا حتی گاهی سفت می شود، هویج ها بااین روش به مدت یک سال باقی می مانند، درواقع شما می توانید با کرفس هم این کار را انجام دهید. 

روش دوم : ترشی انداختن

ترشی کردن یک راه عالی برای ذخیره هویج تا یک سال و یا حتی بیشتر است، ترشی هویج فوق العاده ترد و خوشمزه است و به عنوان چاشنی بی نظیر خواهد بود، ترشی کردن شامل نگهداری سبزیجات در نمک و یک اسیدیته- معمولا سرکه – می باشد که برای جلوگیری از رشد باکتری و قارچ در زمان طولانی استفاده می شود. 

چیزهایی که شما نیاز دارید:

 

روش: 

هویج های برش داده شده را در ظرفی بریزید ،یک قاشق غذاخوری نمک به آن اضافه کنید و به خوبی با هویج ها مخلوط کنید و به مدت یک ساعت در دمای محیط قرار دهید، نمک باعث از بین رفتن آب هویج می شود،

سپس مخلوط نگهدارنده را آماده کنید، این گونه که یک فنجان سرکه را در قابلمه بریزید ،دو قاشق غذاخوری شکر قهوه ای به آن اضافه کنید ،یک دوم قاشق چای خوری فلفل قرمز را برای طعم ومزه بیشتر می توانید اضافه کنید.

ترشی هویج

 نگهداری هویج به مدت طولانی چگونه است؟

نگهداری هویج به سبک ترشی

به خوبی هم بزنید و مخلوط را حرارت دهید تا شکر حل شود، قابلمه را از حرارت بردارید و اجازه دهید در دمای محیط به خوبی خنک شود، بعد مخلوط را به هویج اضافه و در یک دبه بریزید، از دو انبر برای انتقال هویج ها استفاده کنید ،

از استریل شدن کوزه برای پیشگیری از کپک زدن مطمئن شوید، آبی که در کاسه جمع شده است را دور بریزید، مخلوط سرکه آماده شده را روی هویج ها بریزید، درب دبه را محکم ببندید و اجازه دهید 1-2 ساعت در دمای محیط بماند.

ترشی هویج را میتوانید در دمای اتاق و یا یخچال نگهداری کنید، با این روش هویج ها به مدت یک سال و یا حتی بیشتر باقی می مانند. اگر متوجه ایجاد لایه ای از کف سفید شدید بلافاصله آن را از بین ببرید.

لینک به دیدگاه
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

به گفتگو بپیوندید

هم اکنون می توانید مطلب خود را ارسال نمایید و بعداً ثبت نام کنید. اگر حساب کاربری دارید، برای ارسال با حساب کاربری خود اکنون وارد شوید .

مهمان
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

  تنها استفاده از 75 اموجی مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به صورت لینک

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   شما مستقیما نمی توانید تصویر خود را قرار دهید. یا آن را اینجا بارگذاری کنید یا از یک URL قرار دهید.

×
×
  • اضافه کردن...